Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
131 postów 2137 komentarzy

Tylko prawda jest ciekawa

35stan - mgr inż.inżynier urządzeń sanitarnych, projektant. Obserwuję, analizuję i wyciągam wnioski. Jeśli piszę, to o konkretach i faktach,lanie wody czy bicie piany mnie nie interesuje, choć zjawiska te nie są mi obce.

Moje komentarze

 • Przyczyny dymisji Rexa Tillersona
  Rex Tillerson został w gabinecie D.Trumpa Sekretarzem Stanu, gdyż D.Trump liczył na dogadanie się z Rosją w sprawie Iranu i Korei Płn.
  Rex Tillerson to były szef Exxon Mobil, największego amerykańskiego koncernu naftowego i jednocześnie najcenniejszej giełdowej firmy świata, o kapitalizacji blisko 400 mld dol., który za czasów Obamy i polityki resetu USA-Rosja był w bardzo bliskich relacjach z Putinem i Exxon Mobil robił w Rosji wielkie interesy .
  Przed awansem na szefa Exxon Rex Tillerson kierował rosyjskim przedstawicielstwem amerykańskiego giganta. A na początku tej dekady uzgadniał wielkie interesy w Rosji. W 2012 r. Exxon zawarł z największym rosyjskim koncernem naftowym Rosnieftem sojusz strategiczny wyceniany na 500 mld dol. Amerykanie dostali od rosyjskiego partnera jedną trzecią udziałów w koncesjach na eksploatację podmorskich złóż gazu w rosyjskiej Arktyce i na Morzu Czarnym. W zamian Rosjanie dostali od Exxona udziały w złożach gazu i ropy naftowej w łupkach w Kanadzie i USA, a także w 20 koncesjach w Zatoce Meksykańskiej.
  To dlatego w tej epoce "miłości" Obamy i Putina Exxon Mobil zaniechał prac na koncesjach gazu łupkowego w Polsce, co było odłożeniem ad acta poszukiwań tego gazu w Polsce. Interesy amerykańsko rosyjskie tamtego czasu były tak wielkie, że dla ich realizacji obaj partnerzy USA i Rosja uzgodnili plan eliminacji "przeszkody" w ich "miłości" i ich interesach, co dokonało się 10.04.2010 roku.
  Gdy okazało się, ze Rosja nie jest skłonna ustąpić USA w sprawie Syrii i Iranu a do tego jeszcze zaognia sytuację wobec Korei Płn.(chodziło Rosji o sprawienie by USA musiały znacznie zaangażować się na Dalekim Wschodzie i tym samym osłabić zaangażowanie USA na Bliskim Wschodzie(Syria, Iran) i w Europie(a zwłaszcza w Europie Śr.Wschodniej, co dałoby większe możliwości dla Rosji korzystnego dla siebie rozgrywania sytuacji w tych regionach.
  W 2017 roku D.Trump negocjował z powodzeniem z Chinami sprawę Korei Płn. (obiecał Chinom korzystne umowy handlowe) a Tillerson z uwagi na interesy w Rosji , za plecami D.Trumpa grał na korzyść Rosji.
  I stąd dzisiejsze decyzje D.Trumpa.
  A.Duda i K.Szczerski do dymisji
 • @Stara Baba 23:51:15
  "Bardziej wierze materiałom UB z przesłuchań naocznych świadków z przed 1949 roku niż temu tutaj. "

  Pewnie, wierzysz swoim żydowskim UB-ekom.
  Jedwabne: Film z napisami po angielsku jest gotowy!
 • @Stara Baba 23:11:36
  Masz prawo poddawać w wątpliwość autentyczność zdjęcia ale wypadałoby odnieść się do tego co napisałem w tytule komemtarza:
  "Jedwabne w relacji świadków i przekaz płynący z fotografii".

  Na przedstawionym zdjęciu z 1941 roku widać ustawiony szpaler ludzi, na tle parkanu przy kościele i o tym mówi świadek, Pani Teresa Magierska, ktora jako 15-letnia dziewczyna, obserwowała te wydarzenia z wieży kościoła a potem z budynku obok kościoła.
  Jedwabne: Film z napisami po angielsku jest gotowy!
 • @Husky 11:57:49
  Co z tego, że pamiętamy ale nie wiemy o czym tak naprawdę pamiętamy i nie wywieramy skutecznego nacisku na obecne władze, by ujawniły całą prawdę o 10.04.2010 roku(wtedy mogłyby mówić, że Polska jest suwerenna a tak kłamią Polakom prosto w twarz)
  "Wojska powietrzno-kosmiczne"
 • Jedwabne w relacji świadków i przekaz płynący z fotografii
  1.Rynek w Jedwabnem – widok z 1939 roku
  http://fotopolska.eu/foto/929/929285.jpg

  2.Rynek w Jedwabnem, czwartek, 10 lipca 1941 rok
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_G3jPIvOBw6fRSD3tWXLKz4MlUva0yM9N.jpg

  3.Pogrom Żydów w Jedwabnem 10.07.1941 r.
  Opublikowany 16 lis 2016
  Film jest kontynuacją rozmowy z Teresą Magierską , która jako 15-letnia dziewczynka była świadkiem pogromu Żydów w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku.

  https://www.youtube.com/watch?v=zH2LpAOHIWg

  4.Teresa Magierska wspomina ks.Józefa Dęblińskiego
  Opublikowany 7 mar 2018
  Ks. Józef Kębliński był od 1938 r. wikariuszem w Jedwabnem.Po tragicznej śmierci ks. Mariana ,Ryszarda Szumowskiego w 1940 roku został proboszczem .Ks. Józef Kębliński w Jedwabnem posługiwał od 1938 roku do sierpnia 1945 r. Był on bardzo wiarygodnym świadkiem pogromu Żydów 10 lipca 1941 r.

  https://www.youtube.com/watch?v=tQ3gkdsfPQA


  5. Jedwabne - Film zakazany w TVP i innych polskojęzycznych telewizjach
  Opublikowany 20 lut 2018
  Jedwabne - Film dokumentalny Artura Janickiego o zbrodni w Jedwabnem powstał prawie 15 lat temu, jednak widziało go bardzo niewiele osób. Dlaczego? Przez lata nie chciano pokazać go w Telewizji Publicznej!
  https://youtu.be/qrLHXN75cmA?t=468
  Jedwabne: Film z napisami po angielsku jest gotowy!
 • @Jan Paweł 18:57:37
  "Polacy dostają w dupę, bo...
  kilkudziesięciu (jak nie set) tysiącom stoczniowców (bo od nich się to zaczęło)"

  Nie bądź naiwniakiem.
  Procesami zmian na geopolitycznej mapie kierują mocarstwa i ich interesy a Polacy czy inni przedstawiciele słabszych narodów, są wykorzystywani w tych interesach za pomocą tajnych służb.
  Interwencja radziecka w Afganistanie zaczęła się w nocy między 24 a 25 grudnia 1979 roku, kiedy to radzieckie wojska powietrznodesantowe opanowały strategiczne lotniska w Kabulu i Bagramie a po stronie Talibów stały USA.
  By osłabiać imperium sowieckie, sprowokowano wystąpienia w kluczowym miejscu dla sowieckiego interesu w Europie Środkowo Wschodniej czyli w Polsce.
  Od połowy lat 80-tych trwały przygotowania do rewizji porządku jałtańskiego na korzyść USA/Zachodu, co nastąpiło w 1989 roku(klęska ZSRR w Afganistanie) a ostatecznie w 1991 roku(rozpad ZSRR).
  Teraz też w Polsce karty rozdaje USA i Izrael.
  Wybory prezydenckie 2020.
 • @provincjał 17:24:39
  Może, ale musi mieć Żydówkę za żonę.
  Wybory prezydenckie 2020.
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 00:36:01
  Czas zdarzenia na Siewiernym
  Ten czas , kiedy doszło do zdarzenia na Siewiernym, jest powiązany z czasem lądowania Jak-40 nr 044 i czasem nawiązania korespondencji radiowej pomiędzy TU154M nr 101 a Jak-40 nr 044.
  Świadkami tych okoliczności była załoga Jak-40 nr 044 i dziennikarze, którzy przylecieli tym Jak-iem.
  Z ich relacji wiemy, że przed odjazdem autokarami do Katynia, byli świadkami pierwszego podejścia rosyjskiego IŁ-76(drugiego podejścia i odejścia już nie widzieli).
  W tym zeznaniu śp. Remigiusza Musia, są podane informacje czasowe, poczynając od godziny startu Jak-40 nr 044 z Okęcia:
  ~5:25 - start
  ~1:45 h - czas lotu
  po ~15 min. - pierwsze podejście IŁ-76(to, które obserwowali dziennikarze i było to około:
  ~5:25 + ~1:45 + ~0:15 = ~7:25
  po ~15 następnych minutach - drugie podejście IŁ-76 i odejście czyli było to ~7:40
  po ~20 min. załoga TU154M nr 101 nawiązała łączność radiową z załogą Jak-40 nr 044 czyli było to około:
  ~7:40 + ~0:20 = ~8:00
  Z zeznań świadków złożonych w Prokuraturze Okręgowej(cywilny wątek sprawy) wynika, że około tej godziny zawiadamiano polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne w Moskwie, Witebsku i w Mińsku, by przygotowały ewentualne lądowanie samolotu w tych miastach.
  Grzegorz Cyganowski, II-sekretarz ambasady w Moskwie zeznał, że był na Siewiernym w kontakcie z FSB, która bezpośrednio kontaktowała się z wieżą kontroli lotów na Siewiernym i oprócz tych trzech miast, jako lotnisko zapasowe rozważany był też Briańsk(o którym w Raportach MAK i KBWLLP "zapomniano").
  O Briańsku jako najkorzystniejszym lotnisku zapasowym, była mowa w Centrum Operacji Powietrznych:

  Oficerowie monitorujący lot Tu-154:
  - godzina 8:03
  Rozmowa między ppłk Jarosławem Z., oficerem operacyjnym Centrum Operacji Powietrznych a mjr Henrykiem G, dyżurnym Centrum Hydrometeorologii (godz. 8.37):

  Ppłk. Jarosław Z: No co, Heniu?

  Mjr Henryk G: No, wychodzi na to, że powinien, jak już chce koniecznie, to w Moskwie.

  Z: Ale dlaczego? Ale on ma zapasowe na Witebsk i ten… Witebsk i Mińsk.

  G.: Witebsk powiedział mi poprzednik, że jest nieczynne. A Mińsk ma taką samą odległość, jak do Moskwy.

  Z: No fakt.

  G.: I granica...

  Z: No tak. Bo tutaj, widzę, do Mińska jest 280 km.

  G.: No.

  Z: 280, a Moskwa.

  G.: No, to jest jeden kraj, to bez problemu.

  Z: No nie. No o to chodzi.

  G.: Ja widzę z mapy, że taka sama odległość. Zresztą Putin ostatnio błyskawicznie przyleciał tam, bo oglądałem, śledziłem transmisję…

  Z: Czyli mówisz, że Witebsk jest nieczynny?

  G.: No, tak mi powiedział poprzednik. Zresztą, Witebsk też chyba jest na Białorusi.

  Z: Jest w Białorusi, oczywiście, że tak.

  Kolejna rozmowa 15 minut później, o godz. 8.52, a więc już po katastrofie, o której polskie służby jeszcze nie wiedzą:

  G.: Jeszcze na południu jest bliżej Briańsk i tam jest… no pogoda powyżej warunków.

  Z: Brańsk?

  G.: Briańsk, Briańsk. Briańsk.

  Z: BR

  G.: Briańsk.

  Z: No, słuchaj, zobaczymy…

  G.: To jest dużo bliżej od Moskwy.(…) To by leciał jakieś 40 min.

  Z: A no zobaczymy, bo ja póki co rozmawiałem z BOR-em. BOR na razie nie ma żadnej informacji. Ja tu poleciłem, żeby Okęcie…

  G.: Wiesz, jak nie wiem, czy Smoleńsk nie będzie ich tam kierował.

  Z: Całkiem możliwe. No słuchaj, no przecież to, to jest, to jest nasza głowa państwa. I oni też chyba chcą… chyba chcą, żeby tam był.

  G.: Dobra. To kogoś informujesz wyżej od nas?

  Z.: Nie, na razie nie, bo co, co, słuchaj. Ja nie mam tutaj wpływu i zobaczymy. Załoga podejmie decyzję. Ja im nic nie mogę sugerować tutaj.

  G.: A Galca? [gen. Zbigniew Galec, ówczesny dowódca Centrum Operacji Powietrznych].

  Z: No, na razie no co, Galec? Jak jeszcze będzie jaka, jakaś, jakieś…

  G.: Wiesz – jaka jest sytuacja. To wszystko…

  Z: Nie, oczywiście, że tak. Jak już coś będzie, jakiś pomysł, to wtedy.

  G.: No to weź sobie zapisz. Tam w sumie tak, jak ci mówiłem, w Moskwie jest ta… pogoda i ma się utrzymać, natomiast w Briański jest 2,5 widać przy zamgleniu 150 podstawa chmur niskich i prognoza jest, że to się w najbliższym czasie utrzyma do godziny 10.

  Z: No, ale jaka odległość do tego Briańska?

  G.: No, do Briańska to, to tak patrzę. Wizualnie…

  Z: Bo akurat mi tutaj mapa nie sięga…

  G.: No, jedna czwarta odległości trasy z Moskwy, ze Smoleńska do Warszawy. (…) Zeskanuj mapy. Briańsk jest na południe do Smoleńska.

  Dwadzieścia minut po katastrofie (08.59 – 09.04)

  Rozmowa dyżurnego operacyjnego Centrum Hydrometeorologii majora Henryka G. z Leszkiem K. z Centrum:

  K.: I on jest teraz w powietrzu, tak?


  G.: Powinien praktycznie lądować w tej chwili. Być może tam i Smoleńsk ich gdzieś kieruje. Ja powiedziałem operacyjnemu, że najbliżej jest Briańsk na południu i Moskwa.

  G.: Jeśli będą mieli jakieś pytania, no bo podejrzewam, że decyzję tam nad Smoleńskiem podejmują albo Smoleńsk ich gdzieś kieruje.

  K.: Yhyy, kurde, to tak że lotnisko do d... tam.

  G.: Ja tak sobie wiesz myślałem, że to jeszcze Niemcy budowali, bo ze Smoleńska szła ofensywa do Moskwy.

  K.: Yhyy, kurde.

  G.: Tam jakieś loty się odbywają, ale myślę, że to mniej więcej jak nasze Szymany chyba.

  Kluczową sprawą jest własnie Briańsk, jako lotnisko zapasowe(to właśnie z Briańska transportowano samolotem Jak-42(samolot rosyjski, bo na stanie 36SPLT takiego nie było) rzeczy ofiar tragedii.
  Henryk G. z COP powiada: że "To by leciał jakieś 40 min." czyli podał czas lotu ze Smoleńska do Briańska(krótki dystans, więc lot odbywałby się na niskim pułapie z małą prędkością, która wyliczona z czasu podanego przez G. wyniosła by ~6.25 km/minutę). Odległość ze Smoleńska do Briańska to około 250 km a idealnie po trasie ze Smoleńska do Briańska, zlokalizowane jest wojskowe lotnisko Sieszcza, w odległości około 150 km od Smoleńska.
  W pobliżu Sieszczy samolot znalazłby się po około 24 minutach lotu po opuszczeniu Siewiernego.
  W komputerze pokładowym FMS zapisany był następujący aktywny plan nawigacji poziomej :
  ASKIL-DRL1-10XUB-DRL-XUBS
  i był to plan podejścia w procedurze z nawrotem((reversal procedure)– procedura mająca na celu umożliwienie statkom powietrznym odwrócenie kierunku lotu w segmencie podejścia początkowego procedury podejścia według wskazań przyrządów.
  Z odpowiedzi ministra B.Klicha wiemy, że start z Okęcia samolotu TU154M nr 101 nastąpił nie o 7:27 ale o 7:21.

  Kontroler lotów Paweł Plusnin z wieży na Siewiernym w zeznaniu złożonym 10.04.2010 roku, podał czas otrzymania informacji o starcie TU154M nr 101 jako około 9:20-9:25 c.m. czyli około 7:20-7:25 c.p. i powtórzył te informacje we wrześniu 2010 roku. podczas wywiadu opublikowanego w Superwizjerze TVN (…)Ok. godziny 9:20-9:25 (7:20-7:25 czasu polskiego) Plusnin miał dostać informację o tym, że polski TU-154 wystartował, około godziny 10:15 samolot nawiązał z nim kontakt(…)
  Przekroczenie ASKIL nastąpiło około 1.5 minuty wcześniej(wtedy prowadziła go Moskwa-Control) czyli na punkcie ASKIL(granica) samolot był około 8:13:30 a lot z ASKIL na XUBS z trasy od zachodu, tak jak to zapisano w FMS to około 5 minut czyli w pobliżu Siewiernego było około 8:18:30.
  Po przelocie nad lotniskiem i sprawdzeniu sytuacji meteo, załoga zdecydowała się na odejście i zapewne zaproponowano im Briańsk(o ktorym mówiono w COP i wspominał G.Cyganowski) a po drodze, z powodu awarii(przedostawanie się spalin do powietrza wentylacyjnego kabiny pasażerskiej, pobieranego z pierwszego stopnia sprężarki silnika samolotu) skłoniono ją do awaryjnego lądowania na wojskowym lotnisku w Sieszczy, po około 24 minutach lotu ze Smoleńska.
  Było to około :
  ~8:18:30 + 0:24 =~8:42:30
  O godzinie 8:43 Górczyński przebywający na Siewiernym i majacy łączność z FSB zaczął informować telefonicznie władze o "katastrofie" a około 8:56 ogłoszono "katastrofę" oficjelom zgromadzonym na Siewiernym.
  W tym dniu w Smoleńsku stosowano czas zimowy UTC+3 i była to wg tego czasu w smartfonie J.Sasina, gdy rozmawiał z żoną, godzina 10:04 UTC+3(przeliczona przez niego i podana jako 8:04) czyli 9:04 UTC+2 wg tego czasu w telefonie jego żony.

  Przedstawiając graficznie sytuację, uwzględnieniem tego co powyżej napisałem, byłoby to mniej więcej tak:

  https://images83.fotosik.pl/1011/c3b11faa3443084emed.png
  Dzisiaj wiemy więcej: Apel do Donalda Trumpa ws. Smoleńska
 • @matterhorn 11:51:46
  "Biedny co najwyżej może prosić na kolanach."
  I tak właśnie czyni:
  https://www.salon24.pl/newsroom/850379,andrzej-duda-prosi-o-wybaczenie-za-marzec-68-obywatele-rp-probowali-zaklocic-obchody
  Kilka dowodów na to, że USA są państwem zbrodniczym
 • @kula Lis 67 12:03:55
  To nie tylko o Komorowskiego chodziło, on został wyznaczony na "nowego swojego skurwysyna" przez "ogon który macha psem"(jego następca też objął urząd z takim samym poparciem, poprzez naciski na J,Kaczyńskiego).
  Zbrodnia z 10.04.2010 roku była w pakiecie ustępstw jakie USA uczyniła wobec Rosji i jej strategicznego partnera czyli Niemiec(inne to rezygnacja z tarczy antyrakietowej, START II, decyzja o redukcji obecności militarnej USA w Europie o połowę), w zamian za spodziewaną współpracę Rosji z USA i Izraelem w sprawie Iranu i Afganistanu.
  Rosja wzięła to co jej USA dała a potem postawiła się USA w Syrii, co zakończyło politykę miłości Obamy do Putina.
  @ 35stan a godzina zamachu ["Katastrofy Smoleńskiej"]
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 22:58:49
  Widzę, że ciężko jest ci rozeznać się w problematyce czasów lokalnych, więc operujmy czasem uniwersalnym UTC.

  Po pierwsze:

  Polska leży w I-szej strefie czasowej i standardowy czas tej strefy to UTC+1, który nazywamy "czasem zimowym.
  "Czas warszawski" w dniu 10.04.2010 roku był zgodnie polskim prawem czasem letnim czyli wyprzedzającym czas standardowy I-szej strefy czasowej o 1 godzinę(UTC+2).
  W dniu 10.04.2010 roku media i operatorzy telefonii komórkowej stosowali czas standardowy czyli zimowy UTC+1, co pokazują archiwalne nagrania telewizji TVP Info i Russia Today( nie są to jedyne przesłanki ale te są naocznie "namacalne).
  Screeny z relacji na żywo konferencji prasowej D.Tuska po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w dniu 10.04.2010 roku:

  RT 13:21 GMT

  https://images83.fotosik.pl/655/8d3297c95750fcf3gen.png

  Warszawa - TVP Info 14:18(GMT+1)

  https://images82.fotosik.pl/657/7c02d9346c630f3fgen.png

  Moskwa - RT 16:21(GMT+3)

  https://images82.fotosik.pl/664/bb4b0639d5aff7bbmed.png

  Główny Urząd Miar podlega bezpośrednio premierowi RP i udostępnia poprzez Internet usługę umożliwiającą synchronizację czasu w systemach komputerowych z czasem urzędowym obowiązującym w Polsce. Usługa jest realizowana poprzez dwa serwery czasu o nazwach:

  tempus1.gum.gov.pl
  tempus2.gum.gov.pl

  Z tej usługi korzystają m. inn. operatorzy telefonii komórkowej i media w tym TVP Info.
  Czas podawany na pasku przez telewizje, jest czasem pobieranym za pośrednictwem serwera czasu GUM za pośrednictwem protokołu NTP.
  Skoro TVP Info w dniu 10.04.2010 roku pokazywała na pasku czas lokalny "warszawski" jako GMT/UTC+1(co pokazałem w zestawieniu powyższych screenów z archiwalnych nagrań), to oznacza, że taki czas pokazywały serwery GUM a ponieważ GUM podlega premierowi, więc musiała być to decyzja premiera, który realizował ustalenia scenariusza operacji fałszywej flagi, jaką były wydarzenia z 10.04.2010 roku.

  Skoro tak było, to szef BOR-u M.Janicki odczytał w swoim smartfonie godzinę 7:30 GMT/UTC+1 a w rzeczywistości była to godzina 8:30 GMT/UTC+2 , czyli czasu urzędowego polskiego(letniego).

  Skoro minister R.Sikorski otrzymał info o "katastrofie" o godzinie 8:48, to również szef BOR-u musiał otrzymać tę informację mniej więcej w tym samym czasie.(czyli w smartfonie M.Janickiego była 7:48 GMT/UTC+1),
  co zgadza się z chronologią jego relacji(o 7:30 wybrał się na "ryneczek" a po kilkunastu minutach otrzymał informację).

  Po drugie:

  Oficjalny czas "katastrofy" to wynik manipulacji komisji MAK.
  W dniu zdarzenia podano do mediów czas 10:56 MSK(to czas GMT/UTC+3) lub 10:56 czasu moskiewskiego lub 10:56 czasu miejscowego.
  Wiele relacji świadków na to wskazuje(np. przytaczana relacja J.Sasina przed ZP, gdy czas rozmowy z żoną określił jako 8:04, a u jego żony było to o 9:04 czasu polskiego(gdyby w Smoleńsku był wtedy w jego smartfonie czas letni moskiewski, to byłoby to o 11:04 i po odjęciu 2 godzin dzielących czas standardowy strefy polskie i moskiewskiej, podałby czas 9:04 a nie 8:04(10:04 GMT/UTC+3).
  Zeznania w PW P.Marciniaka, zastępcy ambasadora J.Bahra, potwierdzają fakt stosowania w Moskwie czasu GMT/UTC+3

  Z przesłuchania zastępcy ambasadora J.Bahra, Piotra Marciniaka
  (…)Piotr Marciniak przesłuchany w dniu 19 sierpnia 2010 roku zeznał….(…)

  (…)J. B. Około półtorej godziny przed planowanym lądowaniem w Smoleńsku samolotu prezydenckiego, otrzymałem informację od G. C. , że z uwagi na złe warunki pogodowe nad Smoleńskiem, planowane jest lądowanie samolotu z Prezydentem RP w Moskwie na lotnisku Wnukowo, ewentualnie w Mińsku lub Witebsku.(…)

  (…)Będąc blisko lotniska Wnukowo sekretarka Ambasadora RP, J. Cz. poinformowała mnie telefonicznie, iż najprawdopodobniej doszło do katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Informację tą uzyskałem około godziny 11.00 czasu lokalnego. Natychmiast wróciłem do Ambasady. (…)

  W programie uroczystości podano czas planowanego lądowania TU154M nr 101 na Siewiernym jako 10:30 czasu miejscowego.
  Wnukowo od ambasady RP w Moskwie dzieli odległość około 20 km.

  Skoro P.Marciniak zeznał, ze informację o ewentualnym odesłaniu samolotu na lotnisko zapasowe " Wnukowo, ewentualnie w Mińsku lub Witebsku" otrzymał "Około półtorej godziny przed planowanym lądowaniem w Smoleńsku samolotu prezydenckiego", to na smartfonie musiał mieć wtedy godzinę:
  10:30 - ~1:30 = ~9:00 czasu moskiewskiego czyli około 7:00 czasu warszawskiego.

  To dowodzi, że był to czas zimowy ~9:00 GMT/UTC+3
  Druga Tajemnica Smoleńska: Ukryty czas katastrofy / REPRINT
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 04:16:33
  "- O KTÓREJ MUSIAŁO DOJŚĆ DO KATASTROFY SKORO "gen. Janicki dostał wiadomość od BOR po 7:30 czasu polskiego"?"

  Wyjaśnienie tej i innych kwestii czasowych zdarzeń w dniu 10.04.2010 roku polega na ustaleniu tego, jakimi czasami lokalnymi posługiwały się media i operatorzy telefonii komórkowej.
  Moje 8-letnie dociekania w tej sprawie pozwalają mi na stwierdzenie:
  - w Polsce był to czas GMT/UTC+1
  - w Smoleńsku był to czas GMT/UTC+3
  Starty i lądowania samolotów Jak-40 nr 044 i TU154M nr 101 zapisano w programie uroczystości wg czasu letniego GMT/UTC+2

  Ponieważ na Siewiernym urządzono inscenizację katastrofy mniej więcej w tym czasie, kiedy odesłano TU154M nr 101 na zapasowe lotnisko czyli około 40 minut po odejściu IŁ-76(7:39 + 0:40 = ~8:19) to ogłoszenie o tym Gorczyński przesłał do Sikorskiego dopiero, gdy TU154M nr 101 został pomyślnie przejęty przez rosyjskie służby czyli 08:48(w tym samym czasie zawiadomił Stachelskiego a ten Sasina będacego w Katyniu.
  Na Siewiernym ogłoszono oficjalnie "katastrofę" około 8:56(syreny) ale wg czasu zimowego czyli o 8:56 GMT/UTC+1 a media podały pierwszą informację około 9:04 GMT/UTC+1(Polsat News-W.Bater)
  Ambasador Feinstein podał czas jako "Tuż przed 10.00 czasu warszawskiego" czyli 9:56 GMT/UTC+2.
  To dlatego zebrani na lotnisku oficjele nie słyszeli tego co słyszała załoga Jak-a, bo przybyli na Siewiernyj o 1 godzinę później niż powinni, gdyby ich nie zmylono zamianą czasu(spodziewali się, że posługują się czasem GMT/UTC+4 a mieli w smartfonach GMT/UTC+3).
  To dlatego J.Sasin , który na miejsce zdarzenia przybył z Katynia(wyjechał wg zeznań około 9:10 GMT/UTC+2), mógł się tam spotkać z ambasadorem J.Bahrem a potem razem samochodem ambasadora pojechać do Katynia(czego zaparł się J.Bahr w wywiadzie dla T.Torańskiej).
  https://m.salon24.pl/84bbca6d5abcc3a0b89151994d3b6059,750,0,0,0.png

  https://m.salon24.pl/101c27a996e04bcd09c404d836917ece,750,0,0,0.png

  Szef BOR-u M.Janicki posługiwał się czasem ze smartfonu a ten był czasem zimowym GMT/UTC+1 i kiedy wybrał się o 7:30 na ryneczek to była to 7:30 GMT/UTC+1 czyli 8:30 GMT/UTC+2 i informację o "katastrofie" o trzymał mniej więcej wtedy co minister Sikorski czyli około 8:48 GMT/UTC+2

  Temat czasów wydarzeń z 10.04.2010 jest bardzo skomplikowany i obszerny.
  Jestem w trakcie przygotowania tekstu na ten temat, który chciałbym opublikować przed 10.04.2018 roku, by zadać kłam pracom podkomisji MON, wyrażającej oficjalne dane na ten temat, popierane przez obecne władze IIIRP, gdyż zanosi się na to samo co zrobiły władze II RP z Londynu w 1943 roku z zamachem w Gibraltarze czyli zalegalizowały zbrodnię "sojuszników" na premierze i Naczelnym Wodzu władz IIRP na uchodźstwie .
  Druga Tajemnica Smoleńska: Ukryty czas katastrofy / REPRINT
 • Pomieszanie z poplątaniem
  Lot TU154M nr 101 jest powiązany z lotem dziennikarskiego Jak-40 nr 044 i na tej podstawie( opierając się na zeznaniu w PW śp. R.Musia) możemy w przybliżeniu określić czas w jakim samolot ten znalazł się na terytorium Rosji.
  Czas startu Jak-40 nr 044 to 5:29(Muś podał w zeznaniu 5:25) + czas lotu wg Musia to około 1h45 min czyli lądowanie Jak-a na Siewiernym odbyło się około 7:10(po korekcie cz.startu około 7:14(czas MAK-u to 7:15).
  Odejście IŁ-76 to wg MAK-u 7:39 a wg zeznań Musia to: 7:10 +2x0:15 = 7:40
  Nawiązanie połączenia radiowego załogi Jak-a z TU154M nr 101 to wg zeznań Musia "około 20 minut po odejściu IŁ-a" czyli: ~7:40 + 0:20 =~8:00
  Czas wymiany korespondencji radiowej TU154M nr 101 z Jak-40 nr 044 to ~13 minut czyli zakończyła się około 8:13.
  Plusnin zeznał w prokuraturze rosyjskiej(zeznania unieważnione później przez rosyjską prokuraturę) w dniu 10.04.2010, że on nawiązał łączność z TU154M nr 101 około godziny 8:15 i musiało to być już po przekroczeniu przez samolot punktu ASKIL i po zakończeniu połączenia samolotu z Moskwa-Kontrola, które trwało około 1.5 minuty.
  Stąd wniosek, ze przekroczenie punktu ASKIL nastąpiło około 8:13:30.
  Posiłkując się planem lotu jaki sporządził płk. Stroiński, który pierwotnie był planowany na dowódcę załogi w dniu 10.04.2010 roku, lot samolotu z Okęcia do punktu ASKIL miał trwać 58 minut, przy planowanym locie na pułapie FL270(ok. 8000 m).
  Lot TU154M nr 101 w dniu 10.04.2010 roku odbywał się na pułapie FL330(ok.10000 m) i w związku z tym czas lotu był krótszy o kilka minut(w zależści od prędkosci tzw. prądów strumieniowych, które na FL330 występują i wieją z zachodu na wschód i przez to czas lotu ulega skróceniu w porównaniu do lotu na FL270).
  Skoro tak , to lot z Okęcia na punkt ASKIL mógł trwać około 53.5 minut i obliczony start samolotu z Okęcia byłby: 8:13:30(ASKIL) - 0:53:30 = 7:20 i o tej godzinie samolot ten wystartował, o czym mówił A.Macierewicz(7:20), P.Plusnin w zeznaniu (~9:20 c.m. czyli ~7:20 c.p.)
  Standardowy czas lotu TU154M nr 101 z ASKIL na wschodnie podejście to około 15 minut, czyli gdyby to TU154M nr 101 z Delegacją podchodził na wschodnie podejście Siewiernego, to powinien tam być około: 8:13:30 + 0:15 = ~8:28:30 a nie o 8:41 jak podał MAK.
  Zdarzenie na wschodnim podejściu Siewiernego to była inscenizacja katastrofy z udziałem samolotu dublera, najprawdopodobniej TU154M nr 102, który w tym czasie miał być na remoncie w Samarze i doszło do niego około 30-40 minut po odejściu IŁ-76 (7:39 +0:30-0:40) = 8:09 - 8:19.
  Ja skłaniam się do godziny 8:19 i przemawiają za tym poszlaki, o których wielokrotnie już pisałem.
  TU154M nr 101 został odesłany na zapasowe.

  „Po odlocie samolotu ił-76 z KL nawiązała łączność załoga jakiegoś samolotu, który chciał lądować na lotnisku w Smoleńsku i KL nie wydał zgody na lądowanie. ” („Moja czarna skrzynka”- książka E.Klicha), (Dokumenty (11); – jest to cytat z pisma Klicha do Tuska (z dn. 15-04-2010).
  Druga Tajemnica Smoleńska: Ukryty czas katastrofy / REPRINT
 • @kula Lis 67 19:10:03
  Skąd Gowin wiedział w 2013 roku, że trzeba opuścić PO i doszlusować do PIS?
  Znał zamiary USA po klęsce resetu.
  Komu służby specjalne takich informacji udzielają?
  Swoim agentom wpływu.
  Niemoralna propozycja dot. Żydolandu.
 • @Slav 20:37:25
  W co gra PIS i J.Kaczyński?

  Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba mieć rozeznanie w geopolityce co najmniej od lat 80-tych XX wieku po czasy współczesne.
  Jest to obszerny temat i wspomnę tylko o tym, dlaczego PIS mógł powrócić do władzy.
  Otóż polityka resetu USA z Rosją prowadzona przez administrację Obamy poniosła klęskę(nie spełniła oczekiwań Izraela i USA w sprawie Bliskiego Wschodu a zwłaszcza problemu likwidacji irańskiego programu atomowego, który był i jest zagrożeniem dla Izraela.
  Ostateczny kres tej polityce położyła decyzja Putina, który odrzucił w kwietniu 2013 roku, ofertę Obamy na II-gi etap resetu, w której proponował Rosji dalsze ustępstwa w Europie Środkowo Wschodniej, rewidującej porządek zimnowojenny na jej korzyść(powrót do sowieckiej strefy wpływów ale z korektą do linii z paktu Ribbentrop-Mołotow(Polsce przeznaczano rolę kondominium rosyjsko niemieckiego).
  Wtedy w zmienionej sytuacji geopolitycznej(konfrontacji z Rosją zamiast resetu) USA postanowiły zmienić władzę w IIIRP z PO-PSL na PIS ale pod pewnymi warunkami, które negocjował w 2014 roku J.Kaczyński(w wywiadzie nazwał te negocjacje naciskami a siebie "ofiarą tych nacisków " administracji USA.
  Wynikiem tych nacisków było zgłoszenie A.Dudy na kandydata PIS na prezydenta w wyborach w 2015 roku a w negocjacjach podsunięto mu M.Morawieckiego na superministra a potem premiera.
  Te "negocjacje" J. Kaczyńskiego z administracją Obamy wiążą się z pojawieniem się w Polsce Jonny Danielsa.
  W maju 2014 roku Jonny Daniels rejestruje From the Depths w Polsce. Wynajmuje pokój przy ul. Koszykowej.
  https://wiadomosci.wp.pl/wyleczyl-o-rydzyka-z-antysemityzmu-robi-pr-pis-owi-jonny-daniels-nowy-ulubieniec-prawicy-6193040283166337a

  On gra rolę "dobrego Żyda" i przygotowuje bezpieczne miejsce dla Żydów w POLIN(A.Duda nazywa to "Republiką Przyjaciół"), gdyby w Izraelu zrobiło się bardzo niebezpiecznie.
  Kiedyś H.Kissinger powiedział, że koniec Izraela będzie około 2022 roku, więc czasu jest niewiele.
  Projekt Trójmorza ma dać projektowi POLIN tzw. "głębię strategiczną"
  Niemoralna propozycja dot. Żydolandu.
 • Gra w złego i dobrego Żyda
  W tej obecnej żydowskiej hucpie idzie o różne interesy żydostwa światowego.
  Jedni coraz wyraźniej widzą, że coraz marniej wyglądają szanse dalszego bezpiecznego trwania państwa Izrael usytuowanego na morzu wrogich mu żywiołów arabskich i perskich i to pomimo tego, że Izrael jest po zęby uzbrojony z bronią jądrową na czele, Od wielu lat Izrael robił wiele by żywioł arabski i perski nie posiadł broni jądrowej.
  Już w 1981 roku zorganizował atak lotniczy na iracki reaktor atomowy w Tammuz 1 (fr: Osirak) a od 2007 roku naciskał na USA by te w porozumieniu z Rosją rozwiązały problem irańskiego programu atomowego, co byłoby możliwe w sposób podobny do zastosowanego sposobu wobec Iraku czyli atakiem militarnym na Iran.
  W tym celu USA rozpoczęły politykę resetu z Rosją, by w zamian za ustępstwa na rzecz Rosji w Europie(głównie wobec Polski), Rosja nie dozbrajała Iranu i Syrii(chodziło o kontrakty Rosji z Iranem i Syrią zawarte w 2007 roku na dostawy systemów rakietowych S-300 i samolotów MIG-31) i nie sprzeciwiała się atakowi USA i Izraela na Syrię i Iran.
  Jak wiadomo polityka resetu USA z Rosją zakończyła się klapą i obecnie Izrael dąży do wojny z Iranem, nawet z użyciem broni atomowej, bo to jest wg Izraela ostatni moment by zlikwidować irańskie zagrożenie dla Izraela zanim Iran będzie dysponował bronią atomową.
  Ta sytuacja stresuje coraz liczniejsze grona mieszkańców Izraela, którzy chcieliby znaleźć bezpieczne miejsce dla siebie i wybór padł oczywiście na Europę Środkowo Wschodnią(Ukraina a zwłaszcza Polska).
  Już w 2011 roku(był to czas gdy Izrael szykował się do wojny z Iranem- zresztą trzykrotnie w latach 2010-2012) powstał "Manifest Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce", w którym czytamy m.inn.:

  (...)Chcemy wrócić!

  Już nie Uganda, Argentyna, ani Madagaskar. Już nawet nie Palestyna. Tęsknimy za Polską, ziemią naszych ojców i dziadków. Na jawie i we śnie wciąż marzymy o Polsce.

  Chcemy zobaczyć jak na skwerach w Warszawie, Łodzi czy Krakowie powstają nowe osiedla. Obok cmentarzy wybudujemy szkoły i szpitale. Będziemy sadzić drzewa, budować nowe drogi i mosty.(...)  (...)Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce stawia sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków.(...)

  http://culture.pl/pl/artykul/manifest-ruchu-odrodzenia-zydowskiego-w-polsce

  W tym "Manifeście" zostało jasno powiedziane, gdzie Żydzi chcą żyć:
  "Już nie Uganda, Argentyna, ani Madagaskar. Już nawet nie Palestyna. Tęsknimy za Polską, ziemią naszych ojców i dziadków. Na jawie i we śnie wciąż marzymy o Polsce."
  Ruch syjonistyczny w przeszłości rozważał różne lokalizacje państwa żydowskiego(Uganda, Argentyna, Madagaskar) i ostatecznie po II WS stworzono je w Palestynie w 1948 roku.
  Na trzynastu członków pierwszego rządu Izraela, sześciu pochodziło z Polski. Żydzi z Polski stanowili także znaczną część kadry dowódczej oraz służb specjalnych państwa, które powstało w Palestynie przed 60 laty.
  W 1968 PRL zasilił dodatkowo kadry wojskowe i służby Izraela w wyniku specjalnie sprokurowanych w tym celu wydarzeń "Marca 68' - nigdy gen.W.Jaruzelski nie był oskarżany przez Izrael o antysemityzm, bo przysłużył się Izraelowi w potrzebie(po trzech wojnach izraelsko arabskich 1948-1949, 1949-1956, wojna sześciodniowa z 1967 i dalszym groźbom ze strony państw arabskich).
  Po zakończeniu zimnej wojny Polska uczestniczyła w operacji Most, czyli operacji przerzutu 100 tys. Żydów z ZSRR i Rosji do Izraela w latach 1990–1992 via Warszawa.
  Operację tą finansowano z pieniędzy ukradzionych polskim państwowym bankom (afera ArtB) za przyzwoleniem rządu T.Mazowieckiego.
  Do ochrony tych przerzutów powołano jednostkę GROM.

  Obecnie państwo Izrael chce zniechęcić swoich obywateli do opuszczania państwa i stąd ta akcja straszenia ich polskim antysemityzmem(np. Izrael namawia Żydów z Europy Zachodniej, by opuszczali te kraje i przenosili się do Izraela, strasząc islamskimi imigrantami).

  Reasumując: trwa obecnie walka dwóch opcji wśród żydostwa; jedną jest państwo Izrael i jego reprezentuje Netanjahu i inni funkcjonariusze państwowi a drugą opcję związaną z Ruchem Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, reprezentuje J.Daniels, prezes Fundacji From the Depths, który ma bardzo bliskie relacje z J.Kaczyńskim, M.Morawieckim i wypowiada się barzo mile o Polsce i Polakach.
  (...)Polska jest otwartym, gościnnym krajem. Dowodem szacunku, jakim społeczność międzynarodowa darzy Polaków ratujących Żydów, jest to, że na wręczeniu odznaczeń im. Żabińskich zjawili się parlamentarzyści z całego świata – powiedział PAP Jonny Daniels prezes Fundacji From the Depths.(...)
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/j-daniels-polska-niezwykle-otwartym-goscinnym-krajem/

  Skoro J.Daniels reprezentuje opcję związaną z Ruchem Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, to musi zabiegać o zasoby materialne dla Żydów, którzy mieliby osiedlić się w Polsce i to nie o pieniądze tu głównie chodzi ale o walory materialne(ziemia, budynki ).
  Stąd powołanie komisji reprywatyzacyjnej w celu odzyskiwania ukradzionych kamienic po ofiarach holocaustu, przygotowanie przez rząd dużej
  ustawy reprywatyzacyjnej(wstrzymano jej procedowanie, bo Żydzi są z jej zapisów niezadowoleni) i sprawa reparacji wojennych od Niemiec(J. Kaczyński powiedział, że jeśli uzyskano by reparacje, to i Żydzi by na tym skorzystali).
  Obserwujmy jak J. Kaczyński i rząd będą tę grę dalej prowadzić i czy nie kosztem Polaków i Polski.
  Niemoralna propozycja dot. Żydolandu.
 • @Jasiek 00:38:33
  "Oprócz problemu ze strefami mam jeszcze problem z tymi białymi plamami..."

  Moja hipoteza wydarzeń zakładająca, że na polance Siewiernego urządzono inscenizację katastrofy na żywo z użyciem samolotu- dublera z trzema pilotami-kaskaderami , odnosi się też do problemu "śniegu" Cieszewskiego.

  Gdyby moja hipoteza była prawdziwa, to ten śnieg mógłby być po prostu przygotowanymi pryzmami środka gaśniczego do gaszenia pożarów paliw takich jak paliwo lotnicze.

  Do gaszenia takich pożarów używa się środków gaśniczych, których podstawowym składnikiem jest:

  NaHCO3 - WODOROWĘGLAN SODU
  który wygląda tak:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/Sodium_bicarbonate.jpg/800px-Sodium_bicarbonate.jpg

  Własności tej substancji są takie, ze w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, ulega rozkładowi , czego efektem są duże ilości wydzielanego CO2 i CO, co powoduje tłumienie ognia(te gazy wypierają z przestrzeni pożaru tlen, przez co proces palenia zanika).

  Jeśli do awaryjnego przyziemienia doszło około 8:20 UTC+2 a z powodu manipulacji czasem lokalnym o 1 godzinę, do ogłoszenia katastrofy doszło około 9:56 UTC+2(8:56 UTC+1), to faktycznie wygląd miejsca zdarzenia na na filmie Wiśniewskiego z 8:49 UTC+1(9:46 UTC+2) był rzeczywisty(małe ogniska ognia, leniwie poruszający się strażacy itp.)
  MAK podał, ze pierwsza jednostka straży dotarła o godzinie 8:55 a u Wiśniewskiego z 8:49 widzimy to co wyżej opisałem.
  Czas smoleński wg relacji senatora Koguta
 • Operacja CIA
  Nie ulega wątpliwości, że za wydarzeniami z lat : od drugiej połowy lat 70-tych do dnia dzisiejszego, stały i stoją CIA , BND,Mossad.
  Brak weryfikacji służb wojskowych PRL-u po 1989 roku był wynikiem tego, że zostały one "odwrócone na nowy układ", jak to wyjaśniał szef CIA M.Zalewskiemu, na początku prezydentury Wałęsy politykowi Porozumienia Centrum i sekretarzowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w rozmowie z filmowcem Jerzym Zalewskim, co ten utrwalił w swojej książce pt. "Dwa kolory" :

  (...)Czego dowiedziałem się w Ameryce - tak ma być. Drugą lekcję otrzymałem, kiedy byłem w BBN i kiedy rozmawiałem z szefem CIA, który też mi powiedział, że tak ma być: „Zostawcie tych agentów, zostawcie tych szpiegów, wszyscy jak mieli być odwróceni, to zostali odwróceni, pracują na rzecz nowego układu. Zostawcie to w świętym spokoju. Wszystkie wasze pomysły są pomysłami idealistów, którzy nie rozumieją układu. Tak ma być.(...).
  Wszystkie rządy po 1989 roku powstawały za przyzwoleniem USA, a stawianie na czele różnych partii, wynikało z aktualnego interesu USA zgodnie z amerykańską tradycją wymiany "starych swoich skurwysynów" na "nowych swoich skurwysynów".
  Tak było np. w 2007 roku(przygotowanie do polityki resetu z Rosja), tak było 10.04.2010 roku(wypełnianie uzgodnień resetowych) i tak było w 2015 roku(interes po klęsce resetu USA z Rosją).
  „Solidarność” była operacją specjalną CIA
 • @Andrzej Tokarski 18:36:11
  Sprawa szczątków na polance Siewiernego nie jest tak jednoznaczna jak to mogłoby wynikać z referatu Cieszewskiego.
  Niezauważone przez przygodnych świadkow rozłożenie złomu w lasku położonym blisko ruchchliwej ulicy Kutuzowa (wylot ze Smoleńska na Moskwę), i to z użyciem ciężkiego sprzętu(cięzar kilku elementów tego wymagał) jest nieprawdopodobne.
  Są za to relacje świadków, którzy widzieli samolot podchodzący do lotniska i wszystkie relacje wskazują na lot w pozycji kołami podwozia w dół z przechyłem na lewe skrzydło.
  Kierowca autobusu nr 148 relacji Pieczersk - Smoleńsk N.Szewczenko mówi o upadku samolotu kolami w dół i oderwaniu się ogona a potem o kuli ognia.
  Dziennikarz TVP Info P.Prus w relacji z Katynia przekazał, że świadkowie przedstawiali to wydarzenie tak;
  samolot uderzył kołami podwozia w ziemię, potem odbił się kilka metrów w górę i potem widziana byla kula ognia.
  Jest to opis awaryjnego przyziemienia na tzw. "kangura" stosowana po to by wytracić pęd maszyny i tym samym skrócić drogę przyziemienia.
  Moja hipoteza jest taka, że była to inscenizacja katastrofy na żywo z wykorzystaniem samolotu dublera.
  Wiele wskazuje na to, ze to zdarzenie było dużo wcześniej niż 8:41, co potwierdza A.Wosztyl.
  Moja analiza wskazuje, ze było to około 8:20 a skoro tak, to nie mógłby to być TU154M nr 101, ktory wg. MAK wystartował o 7:27(po 53 minutach lotu).
  Manipulacja czasem lokalnym spowodowała to, że oczekujący oficjele przybyli na lotnisko o 1 godzinę później niż powinni.
  Wg relacji świadków, samolot wystartował z Okęcia około 7:20 i po otrzymaniu nad Białorusią info o złych warunkach meteo na Siewiernym, postanowiono zmienić aktywny plan nawigacji poziomej (w planie lotu sporzadzony przed lotem, po przekroczeniu punktu ASKIL na granicy białorusko rosyjskiej, samolot miał lecieć na punkt OGALI i stamtąd podchodzić do Siewiernego od wschodu) na następującą:
  ASKIL-DRL1-10XUB-DRL-XUBS czyli zastosowali procedurę z nawrotem, by z trasy z zachodu przelecieć na lotniskiem na wysokości kręgu, sprawdzić rzeczywiste warunki ipodjąć decyzję co dalej.
  Moim zdanie zdecydowali się odejsć na zapasowe, którym był Briańsk oddalony od Smoleńska o 250 km(odeszli z punktu 10XUB) a po drodze zostali skłonieni do awaryjnego lądowania na wojskowym lotnisku Sieszcza oddalonym od Smoleńska o okolo 150 km.
  Taki wariant(odejście do Briańska) dyskutowali oficerowie w Centrum Operacji Powietrznych, podając, ze lot ze Smoleńska do Briańska trwałby około 40 minut.
  Przeliczając proporcjionalnie do odległości, lot do Sieszczy trwałby około 24 minuty.
  Lot z Okęcia na Siewiernyj z procedurą z nawrorem czyli z trasy od zachodu, to około 60 minut.
  W Sieszczy samolot znalazłby się o:
  7:20 + 1:00 + 0:24 = ~8:44
  W tym dniu w moskiewskiej strefie czasowej stosowano czas
  UTC/GMT +3 czyli było to około 9:44.
  Joanna Deptuła, żona posła L.Deptuły złożyła zawiadomienie do ABW, że pomiędzy godziną 9:00 a 9:30 czasu polskiego odebrała z poczty głosowej telefon od męża, który krzyczał: "Asia, Asia!" a w tle było słychać hałasy.
  Z badania tego nagrania funkcjonariusz sporządził notatkę:

  NOTATKA URZĘDOWA

  W dn. dzisiejszym w toku działań służbowych zapoznałem się z wydrukiem z systemu poczty głosowej dla numeru xxxxxxxxx użytkowanego przez Joannę Krasowską-Deptuła – żonę zmarłego w katastrofie samolotu Tu- 154 Posła na Sejm RP Lecha Deptuły.

  Z przedmiotowego raportu wynika, iż wiadomości otrzymana prawdopodobnie w dniu 10.04.2010 r. o godzinie 9:46:51 została bezpowrotnie skasowana tego samego dnia o godz. 11:01:03. Widomość trwała 15.5 sekundy ale odsłuchane zostało tylko 7 sekund.

  Mając na uwadze ok. godzinne przesunięcie pomiędzy prawdopodobnym czasem katastrofy a czasem nagrania wiadomości należy przyjąć za prawdopodobne następujące hipotezy:

  - nagranie nie pochodzi z telefonu Posła Lecha Deptuły

  - nagranie pochodzi z telefonu Posła Lecha Deptuły ale nastąpiło już po katastrofie poprzez przypadkowe wybranie np. ostatniego wybieranego numeru w trakcie akcji ratowniczej poprzez nadeptanie na leżący telefon lub wybranie połączenia, które znalazły telefon.

  - godzina w systemie operatora jest nieprawidłowo ustawiona.”

  Skoro śp. poseł L.Deptuła był zalogowany do stacji przekaźnikowej rosyjskiego operatora a w Smoleńsku stosowano czas zimowy
  UTC/GMT +3, to była to 9:46:51 UTC/GMT+3 czyli o 8:46:51 UTC/GMT +2 czyli parę minut po przyziemieniu na wojskowym lotnisku w Sieszczy.
  Czas smoleński wg relacji senatora Koguta
 • @Jasiek 01:13:00
  "Nie wiem jak Ty się możesz połapać z tymi wszystkimi UTC... ;-)"

  Dotknąłeś właśnie sedna tego tematu.
  Sprawa stref czasowych na świecie, w połączeniu ze zmianami czasu z zimowego(czas strefy) na letni, jest dla 99% populacji sprawą z pogranicza magii czyli jak w potocznym powiedzeniu "sprawą, która nie mieści się w pale".
  Ta ułomność nie dotyczy tylko tzw. zwykłych ludzi ale może dotyczy zwłaszcza "elit" intelektualnych i naukowych a w tym przypadku np. profesorów fizyków takich np. jak fizyk jądrowy profesor Rafał Broda, czy profesor astrofizyk i pilot pierdolotów, niejaki Paweł Artymowicz.
  Pozdrawiam.
  Czas smoleński wg relacji senatora Koguta

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031