Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
193 posty 2623 komentarze

Tylko prawda jest ciekawa

35stan - mgr inż.inżynier urządzeń sanitarnych, projektant. Obserwuję, analizuję i wyciągam wnioski. Jeśli piszę, to o konkretach i faktach,lanie wody czy bicie piany mnie nie interesuje, choć zjawiska te nie są mi obce.

Radosław Sikorski i Talibowie w Klewkach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Radosław Sikorski podzielił się ze światem wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Bez hamulców.

 

Radosław Sikorskiźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Marcin Obara
(...)
Radosław Sikorski podzielił się ze światem wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy. Bez hamulców. Wskazuje, gdzie CIA miało swoje centrum przesłuchań. Wraca do propozycji rozbioru Ukrainy, którą Władimir Putin złożył Donaldowi Tuskowi. Spekuluje na temat podwójnych etatów dyplomatów. Tak daleko nie posunął się dotąd żaden polski urzędnik.
(...)
 
 
PAP / Radek Pietruszka
https://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/andrzej-lepper-o-talibach-w-klewkach,233036.html?playlist_id=28400
 
 
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • Autor
  Radek Sikorski z całej siły kopnął Tuska w dupę tym wywiadem gdzie opowiada jak to Tusk z Putinem w Sopocie planowali rozbiór Ukrainy. Walnął też tych którzy akceptowali więzienia CIA w Polsce.Pytanie dlaczego to robi ? Czy w tym szaleństwie jest metoda? Czy tylko mu się ulało?
 • @Husky 17:28:58
  Najprawdopodobniej ma ochronę służb. Tylko jakich?
 • @zbig71 17:59:30
  Pewnie tylko jego zona wie kto zacz
 • @Husky 18:12:31
  Był korespondentem wojennym w Afganistanie. Chyba brytyjskim. Czyli jest ich człowiekiem. Tak , jak Rostowski. Normalny człowiek to powinien uciekać z krzykiem, na wieść o pomocy brytoli.
 • @Husky 18:12:31 Jak widać rządzili nami zdrajcy !
  Wystarczy popatrzeć na tą mordę. Sikorka ma wygląd i pochodzenie z kałmuckich stepów, Halicki również. Po co zwalniać z tajemnicy tłumaczy skoro mamy Radzia? Radek Sikorka "Sikorski" i wszystko jasne. To postać tragiko komiczna pokroju wszystkich sprzedam, by urządzić się sam. Dobrze, że go już w tym kraju nie ma, natomiast jest w Stanach przy żonie a ta wiadomo poziomem nie odbiega od Radka Sikorki. Jak tacy ludzie: Sikorski, Tusk, Kopacz, Komorowski, Halicki i wielu, wielu innych mogli zaistnieć i tkwią w polityce. Ich wyczyny i poczynania jednoznacznie wskazują na kompletny brak szacunku dla kraju. Odnieść można wrażenie, że dla kasy są gotowi uczynić wszystko za co im zapłacą. Czas wreszcie wskazać im należne miejsce, rozliczyć prawnie i odsunąć dożywotnio od sprawowania jakiejkolwiek działalności publicznej. Należałoby wykonać kontrę ośmieszającą Sikorskiego jako byłego ministra i wykazać jego indolencję w działaniu, a nie napędzać mu czytelników. Jeżeli zdradził to należy mu się art. 127 i 128 KK
 • @kula Lis 68 19:40:24
  Kula, to co piszesz, to wszystko prawda, tylko kto to zrobi? Przecież my jesteśmy w tak czarnej dupie, że szkoda gadać. PiS to kolejna kolumna Żydowska. Zmonopolizowali scenę polityczną, Polska jest pod absolutną kontrolą Jankesów i Żydów. Jeszcze są chłopaki w fartuszkach. Służby są dyspozycyjne dla nowych okupantów. Widzisz jakieś szanse?
 • Racja stanu Tuska
  Tusk, jak sam siebie chwalił, postępował zgodnie z "polską racją stanu, którą sam definiował", także w sprawie wydarzeń z 10.04.2010 roku:

  (…) to ja podejmowałem decyzje i to ja byłem osobą odpowiedzialną za to co jest polską racją stanu w tym postępowaniu… (…). Ja uznałem, że polską racją stanu jest działać tak jak działaliśmy.(…)


  Rząd PO-PSL utworzony po przyspieszonych wyborach w 2007 roku, był rządem powołanym na czas przygotowywanej przez USA polityki resetu USA-Rosja("Koalicja 21 października", która była finansowana przez Sorosa poprzez Fundację Batorego i Fundację Adenauera, sponsorowaną przez rząd Niemiec, była tym działaniem, które miało pomóc obalić rząd PIS-u).


  USA wiedziały, że za ustępstwa Rosji na Bliskim Wschodzie(Syria, Iran) trzeba będzie Rosji zapłacić ustępstwami w Europie(rewizją pozimnowojennego porządku na korzyść Rosji).

  Interesem Rosji i Niemiec było utworzenie wspólnej przestrzeni "od Władywostoku po Lizbonę" czyli Eurazji a pomiędzy Niemcami i Rosją była Polska.


  W.Putin w tekście zamieszczonym 31.08.2009 roku(przed spotkaniem z Tuskiem na molo w Sopocie 1.09.2009 roku), pisał właśnie o tym projekcie, namawiając Polskę by wzorem Niemiec ułożyła sobie przyjazne stosunki z Rosją.

  Być może, ta propozycja Putina dotycząca podziału Ukrainy między Rosję i Polskę, była elementem tego projektu Eurazji z Polską jako kondominium rosyjsko niemieckim, z Lwowem jako częścią tego kondominium.

  Putin już podczas szczytu NATO w Bukareszcie 3 kwietnia 2008 roku, przekonywał zebranych tam przedstawicieli państw NATO, ze Ukraina nigdy nie była i nie jest państwem i że jest sztucznym tworem.


  Sojusz nie zaoferował Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP, Memebership Action Plan) Gruzji i Ukrainie z powodu sprzeciwu Francji i Niemiec., do czego usilnie namawiał śp. Prezydent L.Kaczyński, używając nawet szantażu, że nie podpisze przyjętych ustaleń szczytu.


  Obalenie rządu PIS-u w 2007 roku i zamach na śp. Prezydenta L.Kaczyńskiego w 2010 roku(szczytowym okresie polityki resetu), było wynikiem uzgodnień pomiędzy Wschodem i Zachodem a obecne zamiatanie wyjaśniania tych wydarzeń pod dywan, jest konsekwencją ustanowienia strategicznego partnerstwa Polski z USA i Izraelem, współsprawcami tej zbrodni
 • @zbig71 19:53:15
  "Służby są dyspozycyjne dla nowych okupantów. Widzisz jakieś szanse?"

  Tak, służby są dyspozycyjne dla USA/Izrael a przekonać się mogliśmy o tym, jak od kwietnia 2013 roku "kelnerzy" nagrywali tych z PO, Tuska w willi
  na Parkowej w Warszawie nie wyłączając, a "bidok" Tusk, będąc formalnym zwierzchnikiem wszystkich służb III RP nic o tym nie wiedział a po wybuchu afery w czerwcu 2014 roku podejrzewał, ze "była pisana cyrylicą".

  Za podsłuchami stał szef CBA Wojtunik, szkolony w 2007 roku w brytyjskiej Scotland Yard.
  Podobnie jak śledztwo PW w sprawie Smoleńska nadzorował "niezależny" Prokurator Generalny Andrzej Seremet, szkolony w izraelskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

  Takie to mamy cały czas "suwerenną" Polskę.
 • @35stan 21:13:07
  Propozycje podziału Ukrainy nie było inicjatywą Putina lecz Żyrinowskiego.
  Wtedy zachodnia propaganda głosiła, że co Żyrinowski powie, tak Putin myśli, zatem opierała się na domniemaniach i tylko wyłącznie.
  Co do "morderstwa" na L. Kaczyńskim, nikt tak nie zyskał, jak PiS.
  Umocnił swoją władzę na katastrofie smoleńskiej, grając na ludzkich uczuciach i współczuciu a także na obwinianiu Rosji, tworząc coraz większą rusofobię, co jest na rękę żydowskiej mafii.
  A nawiasem pisząc, czy jest mgła sztuczna czy nie, jak nie ma warunków do lądowania, odlatuje się na inne lotnisko lub wraca do siebie, zwłaszcza jak ma się na pokładzie prezydenta państwa. Takie są zasady bezpieczeństwa nawet w Burkina Faso.
 • @lorenco 21:34:14
  //Umocnił swoją władzę na katastrofie smoleńskiej//
  to w 2010r rzadzil PIS?
 • @35stan 21:13:07
  ,,Rząd PO-PSL utworzony po przyspieszonych wyborach w 2007 roku, był rządem powołanym na czas przygotowywanej przez USA polityki resetu USA-Rosja("Koalicja 21 października", która była finansowana przez Sorosa poprzez Fundację Batorego i Fundację Adenauera, sponsorowaną przez rząd Niemiec, była tym działaniem, które miało pomóc obalić rząd PIS-u""

  Bzdety, Rząd Pis-u obalił J. Kaczynski, chciał bezwzględnie zgubić dobijany LPR i Samoobronę przez służby specjalne wewnętrzne i zewnętrzne na polecenie JK.
  JK razem z pijaczyną Kamińskim, banderowcem Święczkowskim wymyślili afery z Krawczykówną oraz z odrolnieniem. Obydwie uderzające bardzo mocno w Leppera, w tym czasie trwał rozbiór posłów w Samoobrony a LPR rozbijał Giertych bo już od 2004 roku przesiadywał w jednej i drugiej ambasadzie zresztą razem z Macierewiczem.
  Sejm 2005 -07 miał większość konstytucyjną do zmiany Konstytucji, ale JK po wygranych wyborach prezydenckich, dostał polecenie oddania władzy na rzecz PO, ponieważ macie już rezydenta. W tamtym sejmie JK mógł zrobić wszystko, ale JK realizował dalszy rozbiór Polski, gdzie częsć posłów LPR-, Samoobrony, paru z PIS-u nie wyrażali zgody, np; zablokowanie sprzedaży dalszej PZU, Chemii Ciężkiej, Z-dów Dolnej Odry, Miedzi itd. Zbliżał się termin przyjęcia Traktatu Lizbońskiego, a LPR-Samoobrona i pól pisu, PSL nie wyrażali zgody na przyjęciu TL, groziło to wzmocnienie LPR- i Samoobrony a wiec, trzeba było służbami specjalnymi zniszczyć swoja większosć sejmową, by przeforsować przekazanie część władzy na rzecz struktur ponadnarodowych.
  Gdyby nie rozwiązał JK sejmu, a zaczął by realizować interesy narodowe, to PO nigdy by nie rządziła, L.K by był na II turę rezydentem oraz nie było by tragedii smoleńskiej.
  Przecież w wyborach do sejmu i senatu w 2005 roku, PO i PIS piali z zachwytu, że po wyborach utworzą wielką koalicję czyli POPIS pod warunkiem, że do sejmu nie wpuszcza Samoobrony i LPR-u. Gdy stało się tak a nie inaczej, nie utworzyli koalicji POPIS z powodu, wzmocnienia bardzo Samoobrony i LPR-u, które mogły by przejąć władzę po rządach zdrady narodowej czyli POPIS-u.
  W interesie okupanta, należało zniszczyć Samoobronę i LPR rękami JK. który ponosi odpowiedzialność za dalszą tragedie Polski.
 • @Wrzodak Z. 21:50:16
  Tak czy owak, to PiS załatwił i przypieczętował Traktat Lizboński. A mlaskacz go podpisał, aczkolwiek nawet pióro wieczne dawało mu znak, aby tego nie robił
 • @Husky 21:42:27
  Nie, lecz to była jedyna droga PiS do wygrania wyborów, czyli dosłownie po trupach.
  ( Jarosław Kaczyński wtedy też umocnił swoją władzę w PiS)
  Jako, że jak widzę, skazani jesteśmy na POPIS, zatem Jarosław Kaczyński musi odejść wraz ze swoją "gwardią" a ich miejsce powinni zająć porządni Polacy; tacy w PiSie o ile wiem są jeszcze.
 • @Wrzodak Z. 21:50:16
  Jarosław Kaczyński musi odejść! Zniszczył najlepszą koalicję jaka Polsce się cudem wydarzyła.
 • @lorenco 01:31:23
  Chodzą słuchu, że jest poważnie chory
 • @Wrzodak Z. 21:50:16
  "Gdyby nie rozwiązał JK sejmu, a zaczął by realizować interesy narodowe, to PO nigdy by nie rządziła, L.K by był na II turę rezydentem oraz nie było by tragedii smoleńskiej."

  Gdyby nie rozwiązał Sejmu, to mógłby realizować g....o a nie interesy narodowe a po doczłapaniu do ustawowego terminu wyborów, z PIS-u nie pozostałoby śladu.
  Z ciebie taki bystry obserwator geopolitycznej sceny, jak cała reszta tej zbieraniny tworzącej LPR i nasyconej agenturą jak świąteczny cwibak bakaliami.
  Przywódca LPR Roman Giertych to taki czołowy szpion na usługach POlszewii.
  A kto załatwił Leppera? Bez pomocy jego przybocznych byłoby to trudno zorganizować.
 • @zbig71 02:08:57
  "Chodzą słuchu, że jest poważnie chory"

  i co gorsze, bez nadziei na poprawę.
 • @35stan 21:25:10
  Mam nadzieję, że Tusk odpłynie w polityczny niebyt razem z innymi brukselskimi nieudacznikami i kombinatorami. A następnie z tego niebytu wypłynie prosto za kraty polskiego więzienia za zdradę stanu i rażące niedopełnienie obowiązków premiera. To mu się należy, jak psu micha.
 • @35stan 21:13:07
  https://otopress.pl/wp-content/uploads/2018/10/Tusk-Siemoniak.png

  Tusk wróci z Brukseli w więźniarce? Czesi ujawnili gigantyczną aferę PO!
  Gigantyczna afera, której finał może być tylko jeden – aresztowanie czołowych ministrów z PO-PSL rządzących w latach 2011-2015. Kulisy tego układu przyprawiają o ciarki, a całość ujawnili… Czesi. Czy Donald Tusk wróci z Brukseli w więźniarce? Taki scenariusz to już nie science fiction. Żadna partia i żadne inne środowisko nie obrazuje tak idealnie tego, jak bardzo można zachłysnąć się władzą i nadużywać decyzyjności. Politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa ludowego przez 8 lat, zanim przegrali z Prawem i Sprawiedliwością, przeszli samych siebie. Całość pod linkiem

  https://otopress.pl/2018/10/13/tusk-wroci-z-brukseli-w-wiezniarce-czesi-ujawnili-gigantyczna-afere-po/
 • @35stan 21:13:07
  Tusk jest skończony w Polsce i jako człowiek i jako polityk. Za zdradę smoleńską, za okradzenie Polski i za bycie niemieckim knechtem Tusk już w Polsce nie ma co robić. Na każdym spotkaniu, zgromadzeniu ludzie wygwizdaliby go jako niemieckiego kundla i zdrajcę.
 • @kula Lis 68 10:14:09
  Żebyś się nie zdziwił...
  A o jakiej "zdradzie smoleńskiej" mówisz?
 • Sikorski
  Ameryki nie odkrył. To sprawy znane od dawna tylko nazywały się "teoriami spiskowymi".
  W sprawie katowni CIA to yankee pierwsi puścili farbę i sprzedali polskich wspólników.
 • @35stan 09:49:35
  "Gdyby nie rozwiązał Sejmu, to mógłby realizować g....o a nie interesy narodowe a po doczłapaniu do ustawowego terminu wyborów, z PIS-u nie pozostałoby śladu."
  Ten wpis świadczy o zerowej wiedzy analitycznej lub zwykłej prymitywnej agenturze, ponieważ tacy politycy jak Stan, są po to aby odwracać rzeczywistość, sprowadzać ją na boczne tory.

  Po pisie nie było by śladu, gdyby nie rozwiązał sejmu Kalstein. Tak by było, ponieważ realizował by żydowsko- niemiecką politykę w Polsce jak robił to jego brat i Marcinkiewicz. Rzeczywiscie po takich rządach JK, Samoobrona i LPR urosła by w siłę i przejęła by elektorat pisowski. tego mocodawcy JK najbardziej sie obawiali.
  Dlatego obiecał żydom z fundacji batorego, że on zniszczy LPR i Samoobronę, a że pomógł mu koniowaty to inna sprawa.
  Wymień jedną agenture z LPR- (po za Luśnią, sponsorem Macierewicza, ale oni nie byli w LPR).
  Te twoje wypociny i oskarżenia to funta kłaków warte, zresztą podobne do linii programowej Głosu Macierewicza o czym świadczą świrowate wypociny n/t zabójstwa 96 osób pod Smoleńskiem. Winni USA, Izrael, Niemcy no i oczywiście Rosja, która całą operacją sterowała w waszym ,,zamachu", to nic innego jak tylko lekarz sie kłania. Polski podatnik płaci wielkie pieniądze rodzinom które zginęły w Smoleńsku, a powinien to płacic JK wraz z tą z Sopotu.
  Teraz was ,,wuc" JK ma wszystko w swoich parchatych łapach i co ??? realizuje interesy narodowe???? Nasze czy raczej usraelskie, gdzie np; orlen sprzedaje paliwo w niemczech dla niemców po 4,20 a goim po 5,50 za l., gdzie energia jest jedną z najdroższych, wat najwyższy, 50% dzieci jest przewlekle chorych, kupujemy broń po najwyższych cenach w swiecie, a pazernosć władzy na kasę nie spotykana dotychczas (po za Aws-em). To masz narodowe interesy waszego ciotki ,,wodza".
  Podoba się wam stojący za plecami parchaty z plackiem na głowie, który rozdaje karty w rządzie i sejmie, że Badsik i Gąsiorowski ponownie brylują na salonach.
  T.j wasza pisowska mentalnosć chłopców 5 - letnich.
  Czas was sie juz kończy, za kilka lat świadomość narodowa wzrośnie, ale wtedy nie będzie zmiłuj sie.
 • @kula Lis 68 10:05:39
  "A następnie z tego niebytu wypłynie prosto za kraty polskiego więzienia za zdradę stanu i rażące niedopełnienie obowiązków premiera. To mu się należy, jak psu micha."

  Że mu się należy, co do tego nie mam wątpliwości, ale też wiem, ze jest pod ochroną możnych, którym służył, podobnie jaki B.Komorowski.
  Pan R.Szeremietiew był bliżej tych spraw i kiedyś jasno powiedział dlaczego nie pozywa B.Komorowskiego po wygraniu spraw, o które go B.Komorowski jak szef MON oskarżał.
  Mówił, że gdyby tylko chodziło o Komorowskiego, to nie byłoby problemu, ale chodzi o te siły, które za Komorowskim stoją.

  Propaganda nazywała Komorowskiego "Komoruskim", ale nagrodę za swoją działalność dostał nie od Rosji ale od Atlantic Council(Rada Atlantycka).
  Było to w 2013 roku a nagroda nazywała się Global Citizen Awards(Obywatel Świata).
 • @Wrzodak Z. 10:34:42
  Panie Zygmuncie, drzew i latarni ci u nas dostatek...
 • @kula Lis 68 10:14:09
  kompletowanie sali w psychiatryku trwa

  https://pbs.twimg.com/media/DwVY1jZXgAA8XRv.jpg
 • @Husky 11:03:47
  Faktycznie odleciał :)))
  Jeden szit zastąpić drugim. Choć raz się z tobą zgadzam :)))
 • @35stan
  To żadna nowość ta propozycja i to już druga. Pierwszy był Gorbaczow który Polsce proponował powrót do granic na wschodzie z 1939, potem Jelcyn, Putin, Żyrynowski i ponownie Putin. Do Gorbaczowa pojechali Michnik, Kuroń, Mazowiecki i odmówili nie chcąc o tym słyszeć. Jest o tym w internecie.
 • @35stan
  Trzeba się było dogadać z Gorbaczowem, a nawet potem z Putinem. Byłby pokój z Rosją, Polska z drugim morzem, Lwowem, Stanisławowem i Odessą.
 • Sami musimy to załatwić.
  Zgadzam się z Panem nikt za nas tego nie załatwi a zwłaszcza ci którzy od 38 lat robią z nam i z Polską co chcą.Naród jeszcze ciemny ale trzeba pracować otwierać im oczy tak jak np.ten Pan w programie Studio Polska.
  Jedyną alternatywą dla Polski jest partia narodowa idąca w kierunku odzyskania suwerenności politycznej,finansowej jak i gospodarczej dla dobra obywateli a nie dla kliki rządzącej dla siebie i jej mocodawców.
  W państwie bez jednomandatowych okręgów wyborczych,wyborów sprawdzających w połowie kadencji,numerowanych kart do głosowania oraz surowych kar za korupcję i podejmowanie decyzji na niekorzyść Polski bez możliwości powrotu do polityki i administracji nic się nie zmieni bo całe zło z którym mamy do czynienia pochodzi z bezkarności!
  Ktoś powie że jednomandatowe okręgi wyborcze to zło a ja pytam jaki wpływ ma wyborca na polityków po wyborach żaden!Przy jedno
  mandatowych i prawyborach taki wpływ jest.
 • @Husky
  1959. Chruszczow w Rzeszowie. Chciał nam oddać Lwów? Lipiec 1959. Do Polski przyjeżdża przywódca Związku Radzieckiego Nikita Chruszczow owacyjnie witany przez “masy pracujące”. Rozmawia z przedstawicielami najwyższych polskich władz, wiadomo, że z pozycji “starszego brata”. W czasie wizyty zwiedza m.in. Rzeszów i Łańcut. Tutaj rzuca zaskoczonym gospodarzom pomysł: “oddamy wam Lwów, ale wy oddacie Niemieckiej Republice Demokratycznej Szczecin”. Czy takie słowa rzeczywiście padły, czy w ogóle istniał taki pomysł? Takie plotki pojawiły się ponoć w tamtych czasach w niektórych środowiskach. Przed laty usiłował znaleźć ich potwierdzenie wybitny rzeszowski dziennikarz Władysław Boczar. Szukał w tym celu dostępu do tajnych archiwów. Całą historię można by skwitować uśmiechem politowania, gdyby nie pewien fakt, który nadaje tej historii krztynę wiarygodności. Otóż Chruszczowa witał i gościł w Rzeszowie sekretarz wojewódzki PZPR Władysław Kruczek. Gościa przyjmowano bardzo wystawnie, lał się alkohol, była okazja do swobodnych rozmów na różne, nie zawsze poważne tematy. Kilka lat później przez pewien czas asystentem prasowym i bliskim współpracownikiem Kruczka był właśnie młody, ale zyskujący ogromne uznanie dziennikarz Władysław Boczar. Czy mógł coś na ten temat usłyszeć od swojego szefa? Sam Boczar niechętnie mówił o tamtym epizodzie swojej kariery zawodowej. W sprawie rzekomej oferty Chruszczowa powtarzał jedynie, że musi znaleźć dowody. Niestety przeszkodziła mu w tym ciężka choroba i śmierć.

  Historycy sceptycznie podchodzą do możliwości złożenia przez Chruszczowa tak zadziwiającej oferty. Historyk IPN Piotr Szopa sądzi, że raczej mogły to być plotki rozsiewane przez Służbę Bezpieczeństwa, która chciała wybadać nastroje społeczeństwa. Wiele różnych pogłosek, jeszcze bardziej fantastycznych, było przecież wymyślanych w tym celu przez SB. Informatorzy i ich „opiekunowie” musieli się czymś wykazać, często produkowali więc tonami epistoły o nieistniejących zagrożeniach. Za kompletną bzdurę uważa to znany dziennikarz Bogusław Wołoszański. Jego zdaniem jakakolwiek zmiana granic w tym czasie była kompletnie niemożliwa,chociażby z tego powodu, że od 1950 roku obowiązywał układ zgorzelecki ostatecznie rozstrzygający kwestie granicy między NRD a Polską, Szczecin – po okresie dwuwładzy w latach 1945-46 – ostatecznie został przyznany Polsce..

  Walka o Kresy

  Władze polskie, które po radzieckiej agresji 17 września 1939 roku udały się na emigrację nigdy nie uznały postanowień paktu Ribbentrop-Mołotow i aż do końca swej działalności w 1990 roku stały na stanowisku nienaruszalności polskich granic wschodnich według stanu z sierpnia 1939 roku. Przez niespełna dwuletni okres utrzymywania stosunków dyplomatycznych między rządem londyńskich a Moskwą (od napaści hitlerowskiej w czerwcu 1941 po odkrycie masowych grobów w Katyniu w 1943 roku) sprawa tkwiła w próżni. Z jednej strony Rosjanie unieważniali postawienia traktatu Ribbentrop-Mołotow dotyczącego podziału wpływów w Europie środkowej, z drugiej jednak strony nie kwapili się do uznania granicznego status quo sprzed 1 i 17 września 1939 roku.

  Z samym wytyczaniem granic, a szczególnie przynależności państwowej Lwowa wiąże się kilka ciekawostek. Gdy tuż po I wojnie światowej dyskutowano o granicach, sytuacja na Wschodzie, a szczególnie na południowo-wschodnim odcinku granic przyszłej II RP, była niejasna. O te tereny zacięcie rywalizowali Polacy, Rosjanie – zarówno „biali” jak i „czerwoni”, dwie ukraińskie republiki. Sam Kijów w ciągu dwóch lat zajmowany był kilkanaście razy przez różne armie. Tzw. linia Curzona też miała co najmniej dwa warianty, jeden z nich pozostawiał Lwów po polskiej stronie. Ciekawą informację podał niedawno brytyjski historyk Rowan Anderson z Cambrigde badający akta konferencji w Jałcie. Według niego Stalin… zgodził się wówczas na pozostawienie Polsce Lwowa, zaś szczegółowe wytyczenie granic przekazał Anglikom. Jednak ponoć jakiś urzędnik brytyjski kiepsko orientujący się w geografii pomylił miasta i granicę wyznaczył zamiast za Lwowem, tuż za Przemyślem, na co Stalin skwapliwie przystał.

  O ile sprawa przynależności Wilna była praktycznie od początku przegrana o tyle – jak się wydaje – istniały pewne szanse na utrzymanie chociażby Grodna, Lwowa, czy nawet Zagłębia Borysławskiego. Według niektórych historyków przeszkodziła w tym zbyt twarda i nierealistyczna polityka rządu londyńskiego. Gdy po sprawie katyńskiej doszło do zerwania stosunków dyplomatycznych między Polską a ZSRR wszystko zależało już tylko od gestu Stalina. Powojenna, obowiązująca historiografia wskazywała często na „dobroduszność” dyktatora, który np. zgodził się na pewne odchylenia od linii Curzona z korzyścią dla Polski, zwłaszcza na północnym odcinku polskiej granicy.

  Co ciekawe o utrzymanie Lwowa przy Polsce walczyli niektórzy politycy popierający powojenne przemiany, m.in. członek PKWN Andrzej Witos, brat Wincentego. Strona polska w dyskusjach ze Stalinem używała m.in. argumentu, że „Lwów nigdy nie był rosyjski”. W czasie jednej z wymian zdań radziecki przywódca miał odpowiedzieć: „ale Warszawa była!”.

  Kwestii ewentualnego powrotu Lwowa do Polski tuż po II wojnie światowej nie sposób oderwać od sytuacji jaka wytworzyła się na tamtych terenach po wkroczeniu wojsk radzieckich. Mimo naszej narodowej mitologii siły AK symbolicznie zaznaczyły swą obecność przy wyzwalaniu Lwowa, były zbyt małe i zbyt słabo uzbrojone, by odegrać poważniejszą rolę. Niemal natychmiast po wejściu do Lwowa Rosjan zaczęły się tam również istotne zmiany demograficzne. Dochodziło do masowego wysiedlania Polaków. W ich miejsce przybywali Rosjanie i Ukraińcy. Jeszcze przed oficjalnym zakończeniem II wojny skład narodowościowy miasta był zupełnie inny niż przed wojną: Żydów została garstka, Polacy stali się mniejszością.

  Co chciał Chruszczow uzgodnić w Rzeszowie?

  Czy rzeczywiście Chruszczow mógł w Rzeszowie złożyć propozycję oddania Polsce Lwowa? Wydaje się, że jeżeli już to była to raczej forma jakiejś rozgrywki w kierownictwie radzieckiej władzy, albo rzeczywiście opowiastki przy „paru głębszych”. Należy pamiętać, że Chruszczow, piastujący przez pewien czas obowiązki szefa ukraińskiej partii komunistycznej był na swój sposób ukraińskim nacjonalistą. Z pewnych źródeł wynika, że nawet, w czasie dyskusji o powojennych granicach, optował za włączeniem do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Przemyśla, a nawet Jarosławia.

  Ważnym argumentem przeciwko pomysłom oddania Polsce Lwowa są też strategiczne interesy Rosjan w Europie. Zaborcze skłonności naszego wschodniego sąsiada wynikały nie tyle z chęci stałego poszerzania swego terytorium, ile bezpieczństwa państwowego. Tereny obecnej zachodniej Ukrainy zabezpieczały z jednej strony ZSRR od strony południowo-wschodniej, dawały połączenie z Czechosłowacją i zbliżały ją do Bałkanów. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku radzieckiej polityki na północy (co było ciągiem dalszym polityki realizowanej przez Rosję już od czasów co najmniej Piotra I): przyłączenie państw bałtyckich (szerszy dostęp do morza), wymuszenie na Finlandii ustępstw terytorialnych (odsunięcie granicy od Leningradu), wreszcie sprawa Królewca. Rosjanie zatrzymali sobie tam niewielką enklawę, istniejącą do dzisiaj. Dlaczego nie zgodzili się na wcielenie jej wraz z resztą Prus Wschodnich do Polski? Otóż wówczas istniał tam jedyny w tej części Bałtyku niezamarzający port morski.

  Republika Wschodniej Polski?

  Opisując hipotetyczne szanse powojennej Polski na odzyskanie Lwowa warto wspomnieć o jeszcze jednej, ale już zupełnie fantastycznej i nie mającej związków z rzeczywistością teorii, że odzyskanie tego miasta z przynajmniej częścią Kresów możliwe było w… latach 90. Mówił o tym jakiś czas temu w wywiadzie dla “Angory” Jan Ciechanowicz, w latach 1989-90 członek Rady Najwyższej Związku Radzieckiego. Podobne zdanie mieli wyrażać nieżyjący już filolog i historyk żydowskiego pochodzenia Dora Kacnelson i mer Petersburga Anatolij Sobczak. Ich zdaniem rozpad ZSRR powinien oznaczać jednocześnie powrót do Polski Lwowa, Grodna, Stanisławowa, może nawet Tarnopola.

  Ciechanowicz twierdzi, że przez pewien czas powrót do granic z 1939 roku był możliwy. Mówił, że podczas swojego wystąpienia na Kremlu miał żądać uznania paktu Ribbentrop-Mołotow za nieważny oraz wypłacenia 500 miliardów dolarów odszkodowania za popełnione zbrodnie. W grudniu 1989 roku miał zapytać Michaiła Gorbaczowa o możliwość zwrotu Kresów. Ten ponoć był nieco zakłopotany, ale sprawiał wrażenie osoby skłonnej do omówienia tego tematu. Ciechanowicz -postulował ponoć także stworzenie z ziem zabranych Polsce podczas wojny Republiki Wschodniej Polski, do której ściągnięto by Polaków z całego ZSRR. Mrzonkami Ciechanowicza nikt na poważnie się jednak nie zainteresował. Teraz pozostają one jedynie ciekawostką.
  https://www.podkarpackahistoria.pl/wiadomosci/107,1959-chruszczow-w-rzeszowie-chcial-nam-oddac-lwow
 • @Husky
  POLSKA KILKA RAZY ODRZUCAŁA ZWROT NASZYCH KRESÓW..Oto największa tajemnica III RP - Wilno, Lwów, Stanisławów, Krzemieniec, Grodno i Tarnopol mogły od przeszło 20 lat być znów w granicach Polski. W 1989 roku było to możliwe! Należące do Polski przed II wojną światową wschodnie tereny, te same, które zabrał nam Józef Stalin w ramach porozumień jałtańskich, chciał nam oddać Michaił Gorbaczow tuż przed upadkiem Związku Radzieckiego. Nie mamy ich tylko dlatego, że Solidarność ich nie przyjęła.

  https://www.salon24.pl/u/konfederat1000/806635,polska-kilka-razy-odrzucala-zwrot-naszych-kresow
 • @35stan 09:49:35
  Kolega Maksymiuk się kłania i chłopcy zWSI
 • @35stan 21:25:10
  Czy Gorbaczow chciał oddać Polsce Lwów, Stanisławów i Wilno w 1989 r.? – Rajmund Pollak

  [” Krążą w obiegowej opinii publicznej przekazy, że nawet jeden z okrągłostołowych polityków prosił Gorbaczowa, aby nie upubliczniał jakichkolwiek możliwości zwrotu Polsce Lwowa i Stanisławowa, bo to mogłoby doprowadzić do odrodzenia ruchu narodowego w Polsce, który jest anty-unijny, a wszystkie strony okrągłego stołu uzgodniły, że Polska przystąpi do UE…]

  https://forumemjot.wordpress.com/2012/11/16/czy-gorbaczow-chcial-oddac-polsce-lwow-stanislawow-i-wilno-w-1989-r-rajmund-pollak/
 • @lorenco 21:34:14
  Ukrainie grozi nawet rozpad. Polska musi być przygotowana na najgorsze. Jeśli Unia Europejska i USA nie stworzą, a co najważniejsze nie wdrożą szybko nowego planu ratunkowego, Ukrainie grozi rozpad. Centralne władze w Kijowie tracą kontrolę nad poszczególnymi regionami, Ukraina dosłownie przestaje funkcjonować jako państwo.
 • @zbig71 19:53:15
  W 1989 r. Michaił Gorbaczow zaproponował na spotkaniu w Moskwie gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu zwrot Ziem Wschodnich w dwóch wersjach. Pierwsza: zwrot Wilna, Lwowa i Krzemieńca;
  Druga - okręg grodzieński z puszczą białowieską i dawne woj. Lwowskie z zagłębiem naftowym. Powodem tej propozycji było unieważnienie umów jałtańskich i chęć wzajemnego zrzeczenia się roszczeń o odszkodowania. Wkrótce gen. Jaruzelski przyjął propozycje Gorbaczowa w imieniu Polski. Kiedy sprawa dotarła do Warszawy, panowie Geremek, Michnik, Kuroń i Mazowiecki pojechali w pośpiechu do Moskwy i prawie na klęczkach wybłagali Gorbaczowa, aby tego nie czynił. Jakich wpływów użyli nikt nie wie, w końcu Gorbaczow przystał na ich prośby. Konsul generalny ZSRR w Krakowie p. Serdaczuk mówił o tym w obecności prof. Edwarda Prusa. Również potwierdził to poseł z Litwy do sejmu ZSRR Jan Ciechanowicz w rozmowie ze Stanisławem Sadowskim z Toronto. Podała to również prasa nowojorska. Opublikowano to w Podstawach Narodowych Nr 4 (2) 2006 r.
 • @kula Lis 68 13:29:28
  Ale Żydostwo to skasowało. Michnik, Kuroń iMazol. Dlatego w Polsce jest tak jak jest, bo to oni wzięli władzę
 • @zbig71 16:24:35
  100/100 Salute
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:09:40
  Różnica będzie polegać na tym , że pedały będą noszone na rękach. Poza tym nie widzę różnicy.
 • @zbig71 16:24:35
  https://nczas.com/wp-content/uploads/2018/12/benjamin_netanjahu_izrael_nczas.jpg

  Po Polsce przyszedł czas na....Żydzi wysuwają kolejne roszczenia! Tym razem chcą 250 mld dolarów „odszkodowania” od państw arabskich! Po 18 miesiącach pracy specjalnej komisji Izraelski rząd zażądał od ośmiu państw 250 mld dolarów na poczet rekompensaty za pogromy i wygnanie żydów, jakich mieli się dopuszczać Arabowie. Nadszedł czas by naprawić historyczną niesprawiedliwość pogromów w siedmiu państwach arabskich i Iranie, i aby przywrócić setkom tysięcy żydów, którzy stracili swoją własność to, co należy do nich mówiła izraelska minister równości społecznej Gila Gamliel, która nadzorowała prace rządowej komisji. Przez półtora roku zespół liczył kwotę odszkodowań, jakich Izrael domaga się teraz od krajów arabskich. Jak wynika z informacji podanych przez „Times of Israel”, łączna kwota rekompensat to 250 mld dolarów: 35 mld ma zapłacić Tunezja, 15 mld Libia. Nie podano szczegółowych wyliczeń dla innych krajów Egiptu, Iraku, Jemenu, Maroka, Syrii i Iranu. Nikt nie może mówić o Bliskim Wschodzie bez brania pod uwagę żydów, którzy zostali przemocą zmuszeni do opuszczenia swoich prosperujących wspólnot mówiła Gamliel, która jest członkiem Likudu, partii Benjamina Netanjahu. Z wypowiedzi szefowej izraelskiego resortu równości społecznej wynika, że uznanie roszczeń przez państwa arabskie i Iran jest warunkiem realizacji pokojowego porozumienia, jakie zapowiedział prezydent USA Donald Trump. W wyniku wojny żydowsko-arabskiej, po powstaniu państwa izraelskiego i pogromach żydowskich bojówek w niektórych wioskach, arabscy mieszkańcy Palestyny zaczęli masowo uciekać z terenów zajętych przez Izrael. W sumie było to ok. 725 tys. Arabów. Informacje o tych wydarzeniach dotarły do wielu państw arabskich i w rezultacie spowodowały akty agresji wymierzone przeciwko zamieszkującym je społecznościom żydowskim. To skutkowało wyjazdem żydów z tych krajów do nowo powstałego Izraela.

  Źródło: magnapolonia.org

  Ps..Dobrze, dobrze, jak Bóg chce kogoś zgubić, to najpierw odbiera mu rozum. Biorąc pod uwagę co Talmud mówi o gojach, to te roszczenia odszkodowań to niezwykła łaska, ze strony rasy panów. Mogli zabić, a chcą tylko kilkaset miliardów dolarów. To zapowiedz wielkiej wojny. Której pragną żydzi. Najbardziej rasistowska sekta wyznaniowa na świecie. Celem zapewne teraz i od dawna jest Iran. Będzie wojna i to inna niż poprzednie. A to dlatego, że Eskimosi będą musieli przekonać albo pokonać zimnego czekistę Putina. Mam nadzieje, że zrównają Izrael z ziemią. Następne będą Grenlandia, Antarktyda, bieguny północny i południowy i oczywiście Eskimosi, za to że ścierwom żydowskim tam jest za zimno i nie mogą się bezkarnie osiedlać. Więc co? Odszkodowanie!


  Ps..II..Myśmy za mienie zaburzańskie dostali 20% z 2 mln zł, wycenionego najniżej jak można czyli na 2 mln zł, a warte było ze 4 mln zł, tak mi powiedział prywatnie rzeczoznawca robiący operat..25. stycznia ma bank nam wypłacić na dwie rodziny. Nie było ruiną powojenną tylko kwitnące rozwojowe bo nawet sowieci nie zniszczyli. Tylko teraz Ukraińcy zniszczyli, pola zapuszczone, dworek ruina. Byliśmy tam parę lat temu, starzy mile dziadków wspominali jak mieli dobrze i pracę. Żydom za ruiny odbudowane po wojnie przez Polaków płaci się 100% + to, że nie mieli zysku. Gdzie ta równość podmiotów, ludzi zapisana ponoć w konstytucji pytam? To retoryczne pytanie, bo dlaczego tak jest ja wiem.
 • @kula Lis 68 19:11:24
  Tak, wiem o tym
 • @zbig71 19:50:17 Coś czuję że Trump przykręca im kurek z dolarami. Oznaki nadchodzącego kryzysu?
  Żydzi są chciwi i pamiętliwi. Nie bez przyczyny byli wyganiani praktycznie z każdego kraju w Europie. Dlatego się mszczą sprowadzając dzikich na kontynent. Hiszpania, Francja, Anglia. Tam były największe pogromy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031