Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
141 postów 2217 komentarzy

Tylko prawda jest ciekawa

35stan - mgr inż.inżynier urządzeń sanitarnych, projektant. Obserwuję, analizuję i wyciągam wnioski. Jeśli piszę, to o konkretach i faktach,lanie wody czy bicie piany mnie nie interesuje, choć zjawiska te nie są mi obce.

Analiza Instytutu Sobieskiego nr 45: Katastrofa smoleńska a geopolityka Lecha Kaczyńskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Katastrofa pod Smoleńskiem jest wydarzeniem kluczowym dla stosunków polsko-rosyjskich w ostatnich kilkunastu latach. Co więcej, jest wydarzeniem kluczowym dla całej polityki środkowoeuropejskiej. "

13 kwietnia 2012 Instytut Sobieskiego ogłosił Analizę nr 45, autorstwa  Jana Filipa Staniłko pt.:" Katastrofa smoleńska a geopolityka Lecha Kaczyńskiego".

Jest to poważny głos, przedstawiający tragedię smoleńską w szerszym, bo geopolitycznym tle. Ten sposób spojrzenia jest mi bliski, gdyż od samego początku, czyli od pierwszych miesięcy po zdarzeniu, upatrywałem w geopolityce najważniejszych przyczyn tego co wydarzyło się w dniu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Autor tak pisze o konieczności rozpatrywania tragedii smoleńskiej z perspektywy geopolityki:

"Katastrofa pod Smoleńskiem jest wydarzeniem kluczowym dla stosunków polsko-rosyjskich w ostatnich kilkunastu latach. Co więcej, jest wydarzeniem kluczowym dla całej polityki środkowoeuropejskiej. Jej znaczenie można najlepiej dostrzec być może dopiero właśnie z perspektywy geopolitycznej.Zarówno z perspektywy Waszyngtonu, Berlina, jak i samej Moskwy śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego była wydarzeniem silnie determinującym naturę relacji z Polską – oczywiście w wypadku każdej ze stoli w odmienny sposób."

http://www.sobieski.org.pl/news.php?id=831

Autor dość pobieżnie omówił to wydarzenie z perspektywy Waszyngtonu i wg mojej opinii dość nietrafnie. Także mało miejsca poświęcił perspektywie niemieckiej i związanej z nią perspektywie UE, natomiast skupił się w obszernym wywodzie na perspektywie z Moskwy(czego nie można uznać za niewłaściwe), ale  całkowicie pominął spojrzenie z perspektywy nie tylko poszczególnych stolic reprezentuyjących najważniejszych graczy na lobalnej scenie politycznej, ale pominął wzajemne powiązania interesów wszystkich tych podmiotów i wynikające z tych powiązań skutki dla takiego jak obserwowaliśmy i obserwujemy przebiegu wydarzeń(zarówno tych z przed, w trakcie jak i po tragedii). Dość dobrze opisał Autor uwarunkowania i realizację przez śp. Prezydenta L. Kaczyńskiego polityki wschodniej w wielu wymiarach, co przecież było najważniejszą przyczyną tragedii i śmierci Prezydenta i reszty oficjalnej delegacji na uroczystości 70-tej rocznicy ludobójczej zbrodni katyńskiej.

Opublikowanie tej analizy uważam za bardzo ważny moment dla rozpoczenia szerszej debaty na temat tragedii. Sądzę, że powinna ona zapoczątkować debatę ogólnopolską na temat tragedii w wymiarze dużo ważniejszym niż debata o przyczynach natury techniczno - logistycznych i wąskiego zakresu stosunków polsko - rosyjskich wynikających ze sposobu traktowania tej tragedii i Polski, przez władze Rosji, oraz postawy polskich władz w obliczu tragedii. Debata o tragedii w kontekście geopolitycznym jest niezbędna, gdyż poznanie i zdefiniowanie mechanizmów geopolitycznych , które zdeterminowały tragedię i przebieg jej wyjaśniania, jest dla polskiej racji stanu elementem kluczowym, bo od prawdziwego rozpoznania tych mechanizmów, zależeć powinna polityka zagraniczna władz Polski suwerennej i niepodlegej, o których wyłonienie powinni zabiegać wszyscy patriotycznie i propaństwowo myślący i czujący Polacy. Brak takiej długofalowej strategii geopolitycznej Polski jest naszym mankamentem i przyczyną naszych kłopotów, a wybnika częściowo z naszej tragicznej historii. Tak pisze między innymi o tym problemie Staniłko:

"Tymczasem jako Polska, nie posiadamy ani utrwalonej narodowej strategii geopolitycznej, ani wykształconych w realistycznym duchu elit politycznych i państwowych. Z jednej strony jest to problem kulturowo-historyczny. Sprowadza się on w dużej mierze do źródła przyczyn i skutków utraty niepodległości u zarania XIX w. Polacy nie wypracowali swojej doktryny międzynarodowej, tak jak zrobili to np. Rosjanie, Niemcy, Francuzi, czy Szwedzi. Literatura poświęcona definiowaniu pryncypiów polskiej geopolityki w oparciu o paradygmat realistyczny, stworzona na przestrzeni ostatnich pięciu wieków zmieściłaby się na jednej półce. Co więcej, ta literatura jest generalnie dzisiaj raczej trudno dostępna i po prostu nieznana. Nie uczy się w oparciu o nią ani dyplomatów, ani żołnierzy, ani akademików zajmujących się bezpieczeństwem. Innymi słowy, polskie elity zajmujące się sprawami międzynarodowymi w praktyce często nie rozumieją polskich interesów i posługują się schematami i mapami mentalnymi wytworzonymi w oderwaniu od nich."

Ciekawe i pouczajace to wywody, potwierdzające dośc powszechne opinie prawej strony sceny politycznej, o jakości polskich elit po 1989 roku. Bardzo trafnie opisywała ich kondycję Pani  Ewa Thompson, slawistka, profesor Uniwersytetu w Houston. Pisała ona o postkolonialnej mentalności polskich elit i niejako o naturalnej ich skłonności do poszukiwania zewnętrznego hegemona, braku inspiracji do myślenia samodzielnego i podczepiania się pod "mocniejszych", a tymi mocniejszymi okazywały się zawsze poprzednie metropolie zaborcze. Taką politykę na wielką już skalę(poprzednio też były jej pewne elementy, ale nie tak totalnie i nachalnie wdrażane) prowadzą obecne władze, po tragedii smoleńskiej.

Kończąc, chciałbym wyrazić nadzieję na to, że Administracja Portalu podejmie temat i uczyni z debaty o geopolityce w świetle tragedii smoleńskiej, temat warty oddzielnej rubryki, a społeczność blogerska potraktuje temat tak jak na to zasługuje. Traktuję to jako misję podnoszenia jakości polskich elit w tak ważnym obszarze dla niepodległości polski i pomyśnego bytu jej obywateli, a Analiza nr. 45 Instytutu Sobieskiego autorstwa Staniłki, niech będzie tego owocnym zaczątkiem, drożdżami geopolitycznego strategicznego  myślenia polskich elit , dla dobra naszej Ojczyzny i nas samych.

KOMENTARZE

 • ten pański artykuł to tylko zasłona dymna dla prawdziwej przyczyny
  zamachu Smoleńskiego...ROSJANIE NIE ODWAŻYLI BY SIE pozbawić życia w taki sposób swego przeciwnika KACZYŃSKIEGO ,nie odważyli się usunąć prezydenta Gruzji mimo wielokrotnych zapewnień samego Putina...ale w Smoleńsku jednak był zamach !!! to pewne...kto dał na niego przyzwolenie ??? ano ci którzy by najwiecej stracili gdyby KACZYŃSKI ujawnił publicznie czego sie dowiedział...przyjmij pan tylko żałożenie ze PUTIN jest agentem zwerbowanym przez NIEMCÓW i dla nich pracuje już od dawna ,dostał zadanie osłabiania Rosji za wszelką cenę i dosyć nieżle wywiazuje sie z tego zdania...i wtedy sam pan sobie wytłumaczysz kto dokonał zamachu i co chciałKaczyński ujawnić publicznie ,,BRACIOM ROSJANOM ",oni sami już coś podejrzewają i tam coraz bardziej narasta opór przeciw niemu...
 • Na 100%
  to był zamach, pozostaje jeszcze kwestia czy rząd Donalda Tuska świadomie
  pomagał rosjanom czy tylko z swojej głupoty
 • @val 19:57:49
  Coś zbyt pokrętne teorie przedstawiasz.
  Co do tego kto tu jest czyim agentem, to powiem Ci, że to Putin ma agentów w Niemczech(z Anielą na czele- poczytaj jej biografię, a potem filozofuj), a Gerhard Schröder mający świetną synekurę w radzie nadzorczej kontrolowanego przez Rosjan konsorcjum Nord Stream. potwierdza moją tezę.
  Władze UE, to przecież ludzie o przeszłości związanej z powiązanymi z ZSRR organizacjami (szef PE Martin Schulz, a także jego polski poprzednik TW Karol, szefowa dyplomacji KE, przewodniczący KE José Manuel Durão Barroso i wielu innych- był członkiem maoistowskiego Rewolucyjnego Ruchu Portugalskiego Proletariatu).
 • @Piłsudczyk 20:20:37
  "to był zamach, pozostaje jeszcze kwestia czy rząd Donalda Tuska świadomie pomagał rosjanom czy tylko z swojej głupoty"
  Tu nie ma mowy o głupocie, a co do tego czy świadomie pomagał, to są przecież poszlaki, że świadomie realizował politykę niemiecko-rosyjską w tym zakresie(budowy Unii Eurazjatyckiej z Niemcami i Rosją na czele, której L.Kaczyński ze swoją polityką wschodnią był przeszkodą, którą należało usunąć).
 • @35stan 22:09:02
  "Tymczasem jako Polska, nie posiadamy ani utrwalonej narodowej strategii geopolitycznej, ani wykształconych w realistycznym duchu elit politycznych i państwowych. Z jednej strony jest to problem kulturowo-historyczny. Sprowadza się on w dużej mierze do źródła przyczyn i skutków utraty niepodległości u zarania XIX w. Polacy nie wypracowali swojej doktryny międzynarodowej, tak jak zrobili to np. Rosjanie, Niemcy, Francuzi, czy Szwedzi. Literatura poświęcona definiowaniu pryncypiów polskiej geopolityki w oparciu o paradygmat realistyczny, stworzona na przestrzeni ostatnich pięciu wieków zmieściłaby się na jednej półce. Co więcej, ta literatura jest generalnie dzisiaj raczej trudno dostępna i po prostu nieznana. Nie uczy się w oparciu o nią ani dyplomatów, ani żołnierzy, ani akademików zajmujących się bezpieczeństwem. Innymi słowy, polskie elity zajmujące się sprawami międzynarodowymi w praktyce często nie rozumieją polskich interesów i posługują się schematami i mapami mentalnymi wytworzonymi w oderwaniu od nich."..............Brak strategicznego działania, jakoś nie przeszkadza w odznaczaniu tytułami, medalami i dzieleniu konfitur. Pozdrawiam
 • @goodness 22:19:24
  Taka jest niestety prawda. Marność elit jest tego przyczyną.
 • GEOPOLITYKa... Lecha Kaczyńkiego? Niedługo Lech świętym zostanie... więc kto za tym stoi?
  W całej tej historii jednej rzeczy zrozumieć nie mogę i jedna rzecz nie daje mi spokoju. Nie mogę zrozumieć prostego faktu, że Lech Kaczyński nie miał najmniejszej (powtórzę: NAJMNIEJSZEJ) szansy na reelekcję, a mimo to ktoś robi ZAMACH na polittka który za kilka miesięcy i tak odchodzi w polityczny niebyt???!!!
  Jaki tu jest sens? Jaka logika? Narażać sie na to wszystko, łącznie z potencjalnym wyjściem na jaw zamachu, po to tylko by skrócić niewygodną prezydenturę o TRZY miesiące????!!!!

  Ludzie! Albo ja jestem idotą albo ci którzy ten zamach niby przeprowadzili!

  Największym paradoksem jest to, że w tej chwili naczalstwo PiSu stworzyło taką propagandę, i taką omal że legendę Lecha Kaczyńskiego, że oni sami zaczęli wierzyć w jakąkolwekj możliwość powtórnego wyboru Lecha na prezydenta RP.
  POBUDKA! Coś takiego było absolutnie NIEMOŻLIWE. Lech Kaczyński nie miał najmnijeszej szansy na reelekcję. Po rządach Jarosława Kaczyńskiego nikt o nazwisku Kaczyński nie miał już najmniejszej szansy. Kropka. Finito!
  Dlatego powtórzę moje pytanie: po co, na kilka miesięcy przed odejściem Lecha Kaczyńskiego z urzędu prezydenta, ktokolwiek miałby mieć jakikolwiek biznes w urządzaniu na niego zamachu?

  Co zaś tyczy się geopolityki, to pobrzękiwanie szablą jest ostatnią rzeczą jaką polski polityk może i powinien robić. Przynajmniej świadomy polityk. A niestety była to cała geopolityka jaką wtedy widziałem.
  Kiedy do władzy dochodził PiS, byłem w stanie wybaczyć PiSowi i jego braciom wszystko, byle tylko zachowali niepodległość Polski. Aż tu nagle okazało się, że jak zawsze - w imię utrzymania władzy - w tym wypadku przez Jarosława - jego brat wiszący cały czas jedną ręką na telefonie, drugą ręką podpisuje oddanie niepodległości Polski w zamian za jakąś Joaninę która i tak już w tej chwili wygasła. A wszystko po to, by wczesne wybory o których już wtedy obaj bracia w sekrecie wiedzieli, wygrał ponownie Jarosław.
  Zawetowanie na szczycie unijnym nie było akurat wtedy popularne wśród Polaków, dlatego w imię utrzymania władzy, bracia zadecydowali o nie skorzystaniu z prawa weta i po prostu oddali naszą niepodległość. "Nie chcem ale muszem" podniesione do trzeciej potęgi!

  Dlatego ja się pytam tu i teraz - o której geopolityce Lecha tutaj rozprawiamy? O ratowaniu Kaukazu ale oddaniu Polski?
  A może o geopolityce w stosunku do Lietuvy, czyli Litwy zagrabionej przez Żmudzinów? Ona też jakoś nie wygląda różowo...
 • @35stan 22:04:59
  no właśnie wywołał pan byłego kanclerza NIEMIEC Schroedera ,który po zakończeniu kariery mógł zostać szefem prawie każdego banku w świecie lub innego konsorcjum i za dużo większe pieniądze niż dostał od PUTINA ,niech pan sam sobie odpowie po co on tam poszedł ??? szkodzic interesom samych NIEMCÓW czy tez pilnować ich INTERESÓW tamże jako nadzorca ...to teraz niech pan sam sobie logicznie odpowie i przestanie bredzić o zdominowaniu UNII przez płatnych agentrów PUTINA ...bo to nawet wśród mało zorientowanych w temacie wywołuje zwykły odruch śmiechu, już sami Rosjanie coś wyczuwają i zaczynają protestować przeciw sprzedawczykowi PUTINOWI ,tworzy się bardzo szybko partia ,,BIAŁYCH" ...pozdrawiam..
 • Autor.
  Dobry artykuł, ale mgr.inż. powinien wiedzieć, ze nazwę naszego kraju pisze się:Polska, czyli z dużej litery, a "polski" jest przymiotnikiem.
  Piszę to dlatego, ze internet pokazał, że jest dużo półanalfabetów, którzy nie umieją pisać poprawnie i w jednym słowie robią dwa błędy ortograficzne. Obrazuje to stan nauczania w szkołach i także brak chęci czytania książek, a to pomaga w poprawnym czytaniu. Pozdrawiam-zibi.
 • @35stan 22:09:02
  Proszę wpisać w google:"Zamach Warszawski" , i jest tam opisane, co się stało , na podstawie poważnych przesłanek i faktów.
 • @eMW 00:41:23
  Z uznaniem odnoszę się do takich opinii, są wyważone i wynikają z wiedzy i doświadczenia.
  Pozdrawiam.
 • @eMW 01:06:20
  W samo sedno trafione.
  Pozdrawiam
 • @Krzywousty 06:59:45
  Twoje wywody można by uznać za uzasadnione, gdyby przyjąć to Twoje założenie za prawdziwe i niepodlegające dyskusji:
  "...Lech Kaczyński nie miał najmniejszej (powtórzę: NAJMNIEJSZEJ) szansy na reelekcję,..."
  Jak widać po reakcji tych, których interesom zagrażał, nie mieli oni takiej pewności.
  Świadczyć o tym może to zdarzenie opisane przez Ł.Warzechę:
  Pan Łukasz Warzecha, autor książki : "Lech Kaczyński - ostatni wywiad" zanotował wypowiedź L. Kaczyńskiego, na temat rozmowy z Tuskiem, który proponował mu, by obaj zrezygnowali ze startu w wyborach prezydenckich (ostatnią rozmowę z L.Kaczyńskim, przeprowadził Ł. Warzecha w dniu 7.04.2010 roku).

  Tak, mówił o tym śp. Prezydent Lech Kaczyński w "Ostatnim wywiadzie" Łukasza Warzechy:

  „…było jeszcze spotkanie , podczas którego pan premier Tusk zaproponował mi, żebyśmy obaj wycofali się z kandydowania w wyborach prezydenckich. Propozycja była bardzo kusząca: on pozostałby premierem, a ja byłym prezydentem (śmiech)”.

  Czy jest w krajach demokratycznych zwyczaj, by zamiast stawać do wyborów, przekonuje się konkurenta, by sam zrezygnował?
  O jakie interesy chodziło Tuskowi, że składał taką propozycję?
  A może to była znana w pewnych kręgach propozycja, z tych "propozycji nie do odrzucenia"?
  Poszlak wskazujących na to, że "banda czworga" znała planowany przebieg wydarzeń, jest bardzo dużo, a ułożone w logiczny ciąg poszlak(wg zasad obowiązujących przy procesach poszlakowych), prowadzą do jednoznacznej konkluzji.
 • @val 08:18:59
  Poszedł nadzorować, ale i tak to Rosjanie mają większość w tej firmie i to ich zdanie i interes liczy się najbardziej.
  Mylisz się, sądząc, że z pośród obu "strategicznych partnerów" to A.Merkel kręci Putinem, a nie na odwrót.
  Sprzedawczykiem Zachodu(USA) to nazwać można Gorbaczowa(teraz siedzi pod skrzydłami swoich mocodawców), który realizował politykę "głastnosti" i spowodował rozpad imperium sowieckiego, które teraz Putin próbuje odbudowywać i stąd problem zamachu smoleńskiego.
  Putin i Obama grają interesami swoich państw, a obecnie zbliżenie Rosji do UE , jest postrzegane przez USA nie jako wrogie, ale korzystne z geopolitycznego punktu widzenia(opisałem to w poprzedniej notce). Oczywiście konkurencja między nimi jest i jak w każdej grze, każdy gracz zakłada, że wynik gry będzie dla niego korzystny.
 • @zibi 09:02:12
  Znam te wszystkie sprawy, bo śledzę dyskusję na blogach traktujących o Smoleńsku.
  Gdybyś znał moje zdanie, wyrażane w wielu poprzednich notkach, to wiedziałbyś, że już dawno temu odszedłem od wyjaśniania spraw techniczno logistycznych zamachu(bo uważam, że sprawcy robią wszystko co mogą, by wrzutkami i dezinformacją prowadzoną na wielu poziomach, zaaferować wszystkich poszukujących prawdy , właśnie tymi sprawami technicznymi, bardzo trudnymi do wyjaśnienia z oczywistych powodów, aby odwrócić uwagę opinii publicznej i opozycji od najważniejszych spraw, czyli dochodzeniu kto miał w tym interes i jak ten interes realizowano i realizuje się obecnie.
  Poziom obserwacji krajowej i zagranicznej polityki rządu i geopolityki , na styku tych dwóch obszarów, to powinno być głównym spektrum badań opozycji chcącej dojść do władzy, by wtedy gdy tę władzę obejmie, miała rozeznanie kto wróg, a kto swój(tak jak piloci samolotów wojskowych na współczesnym polu walki posługują takim oprzyrządowaniem w samolocie, by wiedzieć, gdzie skierować rakiety, a gdzie szukać sojusznika).
 • @35stan 16:05:09
  pańska odpowiedz jest zwyczajnie nieprzekonywująca ,a i sam pan pod wpływem maiażdzących wręcz argumentów wręcz zwątpił w swoje głoszone wcześniej hipotezy...szanowny panie ,założenie że PUTIN jest na usługach NIEMCÓW tłumaczy wszystkie posunięcia globalnej polityki ,podstawowym jego zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju demokracji w Rosji i jej wzrostu gospodarczego...nawet ta słynna RURA BAŁTYCKA służy Niemcom ,gdyż to tylko ONI są na drugim jej końcu....czy pan rozumie co to znaczy ??? a kto tego dokonał ANO PUTIN !!! i tak można bez końca, jak tandem MERKEL-PUTIN pozbawia bezwględnie ROSJĘ wpływu na globalną politykę...KACZYŃSKI odkrył jakieś ślady BYĆ MOŻE w trakcie weryfikacji WSI ,i chciał tym szantażować pewnie obie strony dla DOBRA POLSKI ...i go usunęli z pomocą TUSKA i KOMOROWSKIEGO...być może MERKEL za zgodę TUSKA na zamach smoleński i jego ukrywanie wespół z PUTINEM dostał obietnicę wysokiego stanowiska w UNII ...to znaczy że zwerbowany PUTIN to jest bardzo ważny klocek w układaniu MARZEŃ Niemców o ICH DOMINACJI w ŚWIECIE...
 • @val 17:18:04
  Z tą rurą to jest tak Szanowny Panie, że nie ten decyduje kto z rury wyciąga, ale ten co do niej wkłada, a o brataniu się obu strategicznych partnerów powinniśmy wiedzieć choć tyle, że kochają się dopóty, dopóki nie osiągną stanu gdy ich interesy przestają być wzajemnie korzystne.
  Przypomnę jeszcze tylko, że to nie Merkel trzyma palec na atomowym guziku, tylko Putin i sądzę, ze nie ma ochoty dać potrzymać swego paluszka na tym guziku "kochanej"Anieli.
  Nie po to sowieckie służby kaptowały Anielę, by teraz pozwolić , by to ona kaptowała Putina.
  Widzę, ze ma Pan jakieś skrzywienie wzroku, radzę iść do okulisty.
 • @35stan 19:49:32
  pan rzeczywiscie ma skrzywienie rusofilskie...a paluszek na broni jądrowej to obecnie nic nie znaczy ,ma pan doskonały przykład jak AMERYKAŃSKA TORPEDA z pełną premedytacją zatopila KURSK i co się stało ???ANO NIC pan PUTIN NIE ODWAŻYŁ SIĘ NACISNĄĆ SWYM PALUSZKIEM ŻADNEGO GUZICZKA i nawet nie podjął żadnej akcji ratunkowej choćby z tego powodu ,aby się nie wydało jaki jest słabiutki ,no ale według pana to on nie pracuje dla NIEMCÓW ....i tutaj ma pan dokładny przykład co może sobie PUTIN!!!pozdrawiam !!!
 • @35stan 19:49:32
  a jeśli chodzi o rurę ...to raczy pan żartować...to odbiorca decyduje o tym co chce i ile chce...a chyba NIEMCY na brak pieniędzy nie narzekają i mogą sobie kupić gaz gdzie tylko im się podoba ...np. w USA cena tegoż gazu wynosi 77 dolarów ....i wkrótce amerykańskie tankowce mogą go dostarczyć do Europy ile tylko UNIA go sobie zamarzy...w końcu wydobywają już gazu najwięcej na ŚWIECIE panie rusofil....tak nawiasem słaba wiedza w temacie stawia pytanie ,czy pan pisze z ambasady rosyjskiej???
 • @val 20:22:04
  Masz braki w wiedzy na temat sprawy Kurska.
  To "niepociągnięcie" kosztowało USA 10 mld$ dla Putina.
  Więcej czytaj na tematy, o których dyskutujesz.
 • @val 20:27:06
  A Pan z czyjej ambasady pisze te głupoty?
  Na te surowcowe bogactwa Rosji , mają ochotę Chińczycy i dlatego Putin ma interes z Niemcami, by przy ich pomocy wzmocnić swoją pozycję wobec Chin, a tak wielka gospodarka, jak ta niemiecka potrzebuje(a poważne kraje podejmują decyzje z myślą o wiele, wiele lat do przodu) i będzie potrzebować ich bardzo dużo i proszę nie pisać po dyletancku o tym, że Niemcy mogą sobie skąd tylko zapragną, czerpać ich dowolną ilość(a od wieków szukali tej "przestrzeni życiowej " właśnie na Wschodzie).
 • @35stan 20:30:33
  no i widzisz biedny człowieczku jak sam pięknie wlazleś w zastawioną pułapkę ??? teraz sam dostrzegasz co może paluszek PUTINA na tym przycisku ...hi...hi... NIC ...sprzedał się za kasę ...dobre nie ???...a teraz też sprzedaje za kasę ,,swoich" ROSJAN akurat NIEMCOM ...a o tym fakcie to wiedziałem dosakonale ,znam jedną rodzinę poszkodowaną w tamtejszym zdarzeniu ...mieli dostać od PUTINA milion dolarów ....jak pan myśli ile dostali ???
 • @35stan 20:39:36
  pan jesteś głupi i to bardzo ...według pana NIEMCY od wieków szukali przestrzeni życiowej na WSCHODZIE...tak to prawda ,ale nie jako PAROBKI U PUTINA !!! na BOGA ...a pan ustawiasz ich w takiej roli i piszesz juz totalne bzdury..NIEMCY nie po to stworzyły UNIĘ aby teraz ulegać jakiemuś POUTINOWI....oni już mają go w kieszeni i dlatego wszelkimi sposobami trzymają go na stanowisku...a Chinole od 5 lat nie odbierają ruskiego gazu...na początku oferowali im 105 dolarów ,rusy chciały 120 dolców...nie było zgody ,po dwu następnych latach RUSY wróciły do negocjacji...i CHINOLE ZAPROPONOWALI szanowny panie 80 dolców ...i do dzisiaj trzymaja tą CENĘ TWARDO.....dobre nie ???? hi...hi...czyli warunki stawia ODBIORCA a nie dostarczyciel...koniec ...kropka...GAZU JEST SKOLKO UGODNO...
 • @val 20:53:23
  Z ludźmi o niezrównoważonej psychice, a takim się prezentujesz, tyle się można dogadać, jak ze smarkaty najeść.
  Nie mam przyjemności patrzeć na Twoje smarki.
 • @35stan 21:14:10
  no cóż jak brak merytorycznych argumentów to się wali zwyczajnym chamstwem...tak ...to się zawsze sprawdza u bękartów bolszewickiej progenitury...a pański ostatni wpis jest tego dobitnym przykładem,to jest jak podpis,...pozdrawiam..

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930